Кошти ФОПа на особистому рахунку — доходи від підприємницької діяльності: позиція ВС

Якщо ФОП не підтвердить походження коштів, які надійшли на його особистий рахунок в банку, ДПС розцінить це як заниження доходів від підприємницької діяльності. Суд підтримає позицію податківців.

pod_dekl_1301.jpg

🎥 РОЗРАХУНКИ ПРИ ВИЇЗНІЙ ТОРГІВЛІ

Постанова ВС від 24.11.2022 у справі № 520/11879/18

ФОП систематично отримував грошові кошти на приватні банківські рахунки в банку. Однак за їх відкриття він не повідомив банк, що є фізособою-підприємцем. У зв’язку з цим:

За результатами перевірки орган контролю ухвалив податкові повідомлення-рішення, з якими ФОП не погодився.

Суд апеляційної інстанції встановив, що ФОП відкрив банківські рахунки, на які надійшов дохід від підприємницької діяльності. Однак підприємець не задекларував ці кошти і не включив їх до загального доходу. Як наслідок, він занизив загальний оподатковуваний дохід від підприємницької діяльності.

Верховний Суд (ВС) наголосив, що фізособи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані повідомляти про свій статус банки та інші фінустанови, в яких вони відкривають рахунки (п. 69.7 Податкового кодексу України (ПК)).

Оскільки підприємець порушив порядок відкриття банківських рахунків і не підтвердив джерела походження коштів, які надійшли на рахунки, орган контролю дійшов висновку, що ФОП занизив суму доходів від провадження господарської діяльності.

Під час перевірки ФОП не надав жодних доказів і пояснень про джерела надходження коштів. Тому ВС погодився з висновком суду апеляційної інстанції про обґрунтованість спірних податкових повідомлень-рішень і відсутність правових підстав їх скасувати.

Порушення порядку відкриття банківського рахунку:

  • є підставою для застосування відповідальності, що передбачає підпункт 118.3 ПК;
  • не є безумовною підставою визнавати кошти, які надійшли на ці рахунки, доходами від господарської діяльності.

Платник податку зобов’язаний підтвердити джерело походження коштів, що надійшли на його рахунок (ст. 44 ПК). Якщо він не надасть органу контролю документи, що підтверджують джерела походження коштів, вважають, що на час складання податкової звітності у нього не було цих документів.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
656804

Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи підприємця 3 група

Облік для спрощенців досить простий, але декларацію треба правильно заповнити та вчасно подати. Сьогодні про те, як це зробити для ФОП на 3-й групі єдиного податку — платників і неплатників ПДВ
142790

Ліквідаційний звіт за 2025 рік: як скласти та подати ФОП-єдиннику

У консультації — про один з етапів припинення бізнесу фізособою-підприємцем, який є платником єдиного податку групи 1, 2 чи 3. Як скласти останню декларацію з єдиного податку з Додатком з ЄСВ, коли сплатити податок і ЄСВ, зразок заповнення ліквідаційної декларації і Додатка з ЄСВ
57992

Декларація про майновий стан і доходи 2025: як і коли подати

Декларація про майновий стан, декларація про доходи — це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. Розповімо, коли й кому подати декларацію про доходи. Також розглянемо приклад, як заповнити декларацію про доходи фізичної особи та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
450507

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді