ФОП-єдинник третьої групи продає через інтернет електрогенератори: чи застосовувати РРО/ПРРО

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Момент, коли продавець має передати покупцеві товар, визначають норми Цивільного кодексу України щодо купівлі-продажу, якщо інше не встановив Закон України «Про електронну комерцію» від 03.09.2015 № 675-VIII

ФОП-єдинник третьої групи РРО/ПРРО продає через інтернет електрогенератори: чи застосовувати РРО/ПРРО

Безготівкова оплата або cashless-розрахунки

Індивідуальна податкова консультація ДПС від 08.02.2023 № 258/ІПК/99-00-07-04-01-06

Податківці відповіли на запитання підприємців щодо правил продажу та документального супроводу електрогенераторів і запчастин до них.

 

ФОП-єдинник третьої групи продає через інтернет електрогенератори та запчастини до них. Чи мусить він застосовувати реєстратор розрахункових операцій та програмний реєстратор розрахункових операцій (далі — РРО/ПРРО), якщо:

  1. покупець розраховується за товар з використанням реквізитів поточного рахунку продавця в форматі IBAN;
  2. продавець продає товар через посередників на умовах післяплати?

1 ситуація. Якщо підприємець надав покупцеві для оплати за товар реквізити поточного рахунку в форматі IBAN, то застосування РРО/ПРРО не обов’язково. Така операція є різновидом банківської операції у розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (даліЗакон про РРО) незалежно від обраного покупцем способу оплати. При цьому фінансовий посередник не повинен бути учасником договору купівлі-продажу товарів. Адже обов’язок застосовувати РРО/ПРРО залежить саме від умов договору, за яким товари доставляють споживачеві.

2 ситуація. Якщо споживач замовив товар без попередньої оплати, а доставляє його кур’єр на підставі договору, то РРО/ПРРО застосовує кур’єр безпосередньо під час передачі товару покупцю. Продавець зобов’язаний вкласти у посилку видаткову накладну чи інший документ, що засвідчує походження товару. В окремих випадках продавець зобов’язаний вкласти у посилку ще й гарантійний талон, технічний паспорт або інший документ, що його замінює, який має містити обов’язкові реквізити.

Тож ФОП не зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРО, якщо продає товар винятково на умовах післяплати та його доставки кур’єром.

У цьому разі фіскальний чек на товар видає кур’єр в момент отримання оплати за товар. Якщо ж посередник лише доставляє товар за договором на надання послуг продавцю і фактично лише супроводжає товар, то ФОП має вкласти у відправлення розрахунковий документ встановленої форми та змісту в розумінні Закону про РРО.

 

Чи потрібно ФОПу мати та зберігати документи, що підтверджують витрати на придбання електрогенераторів та запчастин для них?

ФОПи, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, не зобов’язані вести облік товарних запасів та підтверджувати облік і походження товарів документами (п. 12 ст. 3 Закону про РРО). Виняток — господарські суб’єкти, які реалізують:

  • технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту;
  • лікарські засоби та вироби медичного призначення;
  • ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Тож ФОП-єдинник не повинен підтверджувати первинними документами витрати на придбання товарів/послуг. Достатньо лише вести облік доходів з урахуванням вимог підпункту 44.1 Податкового кодексу України.

 

Чи входять бензинові та дизельні електрогенератори до Переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту/обслуговуванню або гарантійній заміні, з метою застосування РРО?

На сьогодні бензинові та дизельні електрогенератори не входять до Переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування РРО, затвердженого постановою КМУ від 16.03.2017 № 231.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Видатковий касовий ордер: заповнення&зразок

Видатковий касовий ордер — це обов’язковий документ, якщо підприємство має касу та видає готівку на господарські потреби чи передає її до банку. Коли заповнюєте форму, зважайте на все — від форми бланку до заповнення реквізитів. У консультації розповімо про заповнення видаткового касового ордера
93792

Z-звіт: як сформувати

Z-звіт — це обов’язковий денний звіт касового апарату — як звичайного, так і програмного. Друкувати його чи ні, як, де і скільки зберігати, як часто формувати Z-звіт, електронний Z-звіт, особливості Z-звітів програмних РРО, відповідальність за порушення — в огляді
85598

Порядок роботи додаткових кас на підприємстві

У консультації розглянемо, чи може підприємство мати кілька кас, чи потрібна касова книга відокремленому підрозділу, як встановлюється ліміт каси для відокремлених підрозділів, який порядок здавання готівки відокремленими підрозділами
9594

Програмний РРО (ПРРО): як працювати у 2025 році

Програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО) — альтернатива старому доброму касовому апарату. Адже за допомогою програмних РРО розраховуватися з покупцями і зручніше, і дешевше. Все про ПРРО: кому і коли застосовувати, як зареєструвати та працювати
23322

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді