Фіскальний чек без акцизу: яка відповідальність за порушення
Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки готівкою або безготівково, зобов’язані проводити операції через зареєстровані РРО або ПРРО, створюючи розрахункові документи, що підтверджують операцію. Це стосується не тільки продажу товарів у магазині чи кафе, а й онлайн-замовлень (ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР; далі — Закон про РРО).
Також, фізичні особи — підприємці, які є платниками єдиного податку, можуть вказувати назву товару або послуги в розрахунковому документі, що відображає їх споживчі ознаки та належність до товарної групи.
Фіскальний чек має містити обов'язкові реквізити, зокрема:
- назву та адресу господарської одиниці,
- найменування товару чи послуги,
- їх вартість,
- ставку ПДВ,
- код товару за УКТ ЗЕД (у разі необхідності),
- суми ПДВ та акцизного податку.
Для підприємців, які продають підакцизні товари, чек також повинен включати інформацію про акцизний податок, його ставку та суму.
Якщо у чеку відсутній хоча б один обов'язковий реквізит, або він не відповідає вимогам, такий чек не вважається розрахунковим.
Суб’єкти господарювання, які працюють з РРО та програмними РРО (ПРРО), зобов’язані видавати фіскальні чеки за новою формою та змістом. Податківці та мінфінівці почали коментувати новації, тож подивимося, як цьому дати раду
Підприємці, які порушують вимоги щодо розрахункових операцій, можуть отримати фінансові штрафи:
1. Якщо під час перевірки виявили невидачу чека або відсутність РРО/ПРРО, штраф:
- 100% суми продажу (перший випадок порушення);
- 150% суми продажу (повторне порушення).
2. З 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану на території України до фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, що здійснюють діяльність з продажу товарів (послуг) (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння), штрафи за порушення становлять:
- 25% вартості товарів/послуг (перший випадок);
- 50% вартості товарів/послуг (повторне порушення).
З 1 жовтня 2023 року підприємці звільняються від відповідальності за порушення цього закону (окрім порушень при продажу підакцизних товарів), якщо ці порушення були скоєні на:
- тимчасово окупованих територіях до завершення окупації;
- територіях активних бойових дій до їх завершення;
- територіях можливих бойових дій до припинення загрози.
Також, за порушення вимог Закону про РРО посадові особи та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг притягуються контролюючими органами до адміністративної відповідальності (ст. 26 Закону про РРО).
До осіб, які здійснюють розрахункові операції з порушенням встановленого законом порядку проведення розрахунків, застосовують штраф в розмірі від двох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг) та на посадових осіб – від п’яти до десяти нмдг.
Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від 5 до 10 нмдг і на посадових осіб — від 10 до 20 нмдг (ст. 1551 Кодексу України про адміністративні правопорушення).