Як компенсувати домашні чергування у вихідні та святкові дні
Запитання
Медзаклад залучає працівників до домашніх чергувань у святкові та вихідні дні. Як обліковувати й оплачувати час чергування? Чи різниться компенсація за чергування у вихідні та на свята?
Відповідь
Відповідає Ольга Догадіна, провідний експерт Експертус Кадри
Чинне законодавство, а саме п. 5.1 Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені спільним наказом МОЗ та Мін’юсту від 05.10.2005 № 308/519, не визначає, які гарантії має забезпечити роботодавець, коли працівники чергують вдома у вихідні, святкові, неробочі дні. Однак зобов’язує обліковувати й оплачувати час чергування. Тож за такої ситуації дотримуйте норм законодавства про працю.
Роботодавець зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи (ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР). Такий облік він веде у табелі обліку використання робочого часу. Чергування медпрацівників, у т. ч. вдома, роботодавець теж має фіксувати у табелі:
- половину часу — за чергування на телефоні вдома;
- фактичний час — за перебування на виклику під час чергування.
Якщо працівник чергував у вихідний день, роботодавець має дотримати гарантій статті 72 КЗпП. За чергування у вихідний працівнику надають інший день відпочинку або оплачують у подвійному розмірі час чергування, зафіксований у табелі. Вид компенсації працівник узгоджує з роботодавцем. Якщо роботодавець не має змоги надати інший день відпочинку, він має право відмовити у «відгулі» та оплатити чергування в подвійному розмірі.
Ситуація. Працівник чергував удома «на телефоні» у вихідний день 12 год. Викликів під час чергування не було.
У табелі за цей день роботодавець має поставити 6 год. За чергування працівник має право:
- оформити інший день відпочинку й отримати оплату за 6 год в одинарному розмірі;
- не оформлювати інший день відпочинку та отримати подвійну оплату за 6 год.