Увага!
Терміновий вебінар на тему «Поновлення податкових перевірок: хто в зоні ризику з 1 грудня». Участь безплатна. Зареєструйтеся просто зараз.
Закон України від 09.11.2023 № 3453-IX
Законом доповнюють пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (ПК) новими підпунктами, якими:
- визначають критерії безпечних умов для проведення податкових перевірок (пп. 69.2-2 ПК);
- врегульовують особливості проведення перевірок на територіях, де ведуть бойові дії, та тимчасово окупованих рф територіях ( пп. 69.35-1 ПК);
- узгоджують порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок на період до 31 грудня 2024 року (пп. 69.35-2 ПК).
Зокрема, передбачають, що з 01.12.2023 по 31.12.2024 включно, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно:
1) платники, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
2) платники, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
3) платники, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги;
4) нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва та/або відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва нерезидента, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
- рівень зростання податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень зростання доходів платника податків;
- декларування нарахованої зарплати за відсутності декларування об’єкта оподаткування податком на прибуток або декларування доходу, звільненого від оподаткування відповідно до міжнародного договору України;
5) інші платники, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
- рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;
- рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій не поширюють на платників, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25% і більше загальних обсягів постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менше 50% рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі;
- дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у 2 рази;
- загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75% або більше суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 млн грн і більше;
- нарахування та/або виплата податковим агентом — юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати по підприємствах відповідної галузі у відповідному регіоні.
Зміни до плану-графіка ДПС може здійснювати щомісячно. Оновлений план-графік оприлюднюватиме на офіційному веб-сайті, не пізніше останнього числа місяця, в якому затвердить такий оновлений план-графік.
Документальну перевірку платника, якого включили до оновленого плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік, можуть розпочати не раніше ніж через два місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.
Документальні планові перевірки платників, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), та платників податків, що надають фінансові, платіжні послуги, можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 к. дн., наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка, за умови надіслання (вручення) таким платникам (їх представникам) не пізніше ніж за 10 к. дн. до дня проведення перевірки, копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Визначили, що тимчасово, з 1 грудня 2023 року, діє мораторій на проведення документальних перевірок платників єдиного податку першої та другої груп (крім перевірок, пов’язаних з припиненням підприємницької діяльності ФОП, та/або таких, що проводять на звернення платника) — до 01.12.2024.
Окрім того, доповнюють розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI новим пунктом 9-25. Встановлюють, що з 01.12.2023 до припинення або скасування воєнного стану на території України документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ проводять з урахуванням особливостей, визначених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК.
Мораторій на податкові перевірки планують скасувати повністю. Щойно це станеться, податківці за своєю методичкою відпрацьовуватимуть ризики несплати податків. З’ясуймо, які забаганки ДПС потрібно виконати, щоб стати «ідеальним платником податків» та уникнути перевірки. І чи можливо це взагалі