Юрособа не має на балансі програмного забезпечення для ведення бухобліку: чи будуть проблеми з податківцями

29
Автор
керівник експертної групи Експертус Головбух

Запитання

Підприємство не має на балансі програмного забезпечення для ведення бухобліку. Чи не вважатимуть це порушенням податківці?

Відповідь

Факт відсутності на балансі програмного забезпечення (ПЗ) для ведення бухгалтерського та податкового обліку не порушує законодавства. Адже підприємство на свій розсуд:

  • обирає форму бухобліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них із додержанням єдиних засад, встановлених законодавством, та з огляду на особливості своєї діяльності;
  • затверджує правила документообігу і технологію оброблення облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку (п. 5 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.1999 № 996-ХІV).

Отже, підприємство саме обирає, яку форму обліку застосовувати — паперову чи автоматизовану. Вибір форми обліку є елементом організації бухобліку і складання фінзвітності на підприємстві. Закріпіть його в наказі про облікову політику.

Під час перевірки податківці можуть звернути увагу на те, що підприємство фактично користується неліцензійним ПЗ. Комп’ютерна програма є об’єктом авторського права, тож якщо застосовуєте неліцензійне ПЗ, пам’ятайте про відповідальність.

За незаконне використання об’єкта права інтелектуальної власності накладають санкції. Розмір штрафу сягає від 50 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 850 до 5100 грн, із конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, призначених для її виготовлення (ст. 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення мають право органи податкової служби, які проводять планові та позапланові перевірки госпдіяльності, якщо встановлять факт порушення авторських і суміжних прав (ЗІР, категорія 132.03).

Ба більше, коли застосовуєте «піратське» ПЗ і несете витрати на обслуговування програм, їх оновлення чи доопрацювання, під час перевірки контролери знімуть такі витрати й донарахують податкові зобов’язання з податку на прибуток.

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!

 


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт про власний капітал

Звіт про власний капітал – це четвертий фінансовий звіт, який присвячений змінам у власному капіталі підприємства. Алгоритм заповнення звіту про власний капітал – у консультації
44766

Звіт про рух грошових коштів

Фінансова звітність — це цілий комплект звітів. Найвідоміший — баланс, найважливіший — звіт про фінансові результати. Кому вручити номінацію найскладніший? Думаємо, це буде звіт про рух грошових коштів. Розглянемо звіт про рух грошових коштів та особливості його подання прямим і непрямим методом
121092

Фінансова звітність підприємства: виправлення помилок

Коли заповнюєте форми фінзвітності, легко припуститися помилки. Значно простіше працювати, коли є маячки-індикатори, які попереджають, де найчастіше трапляються помилки. Розповімо про типові ляпсуси під час формування Балансу, Звіту про фінансові результати і Звіту про рух грошових коштів. Перевірте, чи не маєте ви подібних звичок і позбудьтеся їх, щоб уникнути ризиків
12385

Звіт про фінансові результати (форма 2)

У комплекті фінансової звітності Звіт про фінансові результати можна назвати найважливішим. Він відображає результати діяльності підприємства впродовж звітного періоду у вигляді прибутку чи збитку, а один з його показників — фінансовий результат до оподаткування – наразі є базою для нарахування податку на прибуток. Заповнення звіту про фінансові результати — тема даної консультації
185538