Звіт про власний капітал

UA RU
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Звіт про власний капітал – це четвертий фінансовий звіт, який присвячений змінам у власному капіталі підприємства. Після перших трьох він найлегший у заповненні, але й це слід зробити правильно. Алгоритм заповнення звіту про власний капітал – у консультації

Як відомо, власний капітал –  це частина в активах підприємства, яка залишається після вирахування його зобов’язань (п. 3 розд. І НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»). Власний капітал також є окремим розділом Звіту про фінансовий стан (балансу). Інколи власний капітал ще називають чистими активами. По-суті, це той капітал, який заробили власники за період свого існування.

Звіт про власний капітал — це звіт у якому відображається інформація про зміни у складі власного капіталу підприємства впродовж звітного року. Однак цей звіт є лише у складі повного пакету фінансової звітності, як і Звіт про рух грошових коштів. Відтак Звіт про власний капітал разом зі Звітом про рух грошових коштів відсутні у спрощеній фінансовій звітності, а тому їх не подають (п. 2 НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність»):

  • малі підприємства та мікропідприємства; 
  • непідприємницькі товариства;
  • іноземні представництва.

✅ ВСІ ОНЛАЙН КАЛЬКУЛЯТОРИ ДЛЯ БУХГАЛТЕРА ✅

Мета складання Звіту про власний капітал

Метою складання Звіту про власний капітал є надання користувачам фінансової звітності повної, достовірної та неупередженої інформації про зміни у складі власного капіталу підприємства впродовж звітного періоду (п. 5.1 Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених наказом Мінфіну від 28.03.2013 № 433, даліМетодрекомендації № 433).

Навіть, якщо підприємство подає повний пакет фінансової звітності, Звіт про власний капітал є лише річним звітом, а тому у складі квартальної фінансової звітності не подається.

Однак, якщо звітність готується за МСФЗ, то Звіт про власний капітал входить до складу проміжної фінансової звітності, яка може подаватися й щокварталу.

Навіщо треба звіт про власний капітал, якщо є баланс

Як уже зазначалося, власний капітал – це також однойменний розділ Звіту про фінансовий ста, тобто балансу підприємства (розділ І пасиву). Однак Звіт про власний капітал містить більш детальну інформацію, яка розкриває причини змін складових власного капіталу, чого не видно в балансі. Так, даний звіт розкриває зміни у капіталі внаслідок:

  • операцій з власниками, наприклад внесків до статутного капіталу, виплати дивідендів, реінвестиції прибутку, поповнення резервного капіталу тощо;
  • результатів всієї господарської діяльності підприємства (доходи/витрати, чистий прибуток/збиток);
  • інших операцій, які вплинули на компоненти так званого іншого сукупного доходу, наприклад переоцінка основних засобів.

У Звіті про фінансовий стан (балансі) цих внутрішніх операцій практично не видно, наприклад джерел формування статутного капіталу чи напрямів використання прибутку. Виходить, що на показники Звіту про власний капітал впливають своїми результатами два перших фінансових звітів за НП(С)БО 1:

  • Звіт про фінансовий стан (баланс);
  • Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід).

Форма Звіту про власний капітал

Існують дві форми Звіту про власний капітал:

  • форма № 4 – для фінансової звітності (НП(С)БО 1);
  • форма № 4-к –  для консолідованої фінансової звітності (НП(С)БО 2 «Консолідована фінансова звітність»). Відмінність – у ньому є інформація про зміни у власному капіталі у розрізі неконтрольованої частки меншості. Однак цей звіт призначений виключно для материнських компаній, які мають дочірні та складають консолідовану звітність.

Як уже зазначалося, Звіт про власний капітал за НП(С)БО відсутній для малих підприємств і мікропідприємств (див. НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність»).

Для тих, хто складає фінансову звітність за МСФЗ, вимоги до цього звіту містить МСБО 1 «Подання фінансової звітності». Цікаво, що за МСФЗ Звіт про власний капітал подається усіма, у т.ч. й малими та мікропідприємствами (див. МСФЗ для малих і середніх підприємств).

Для забезпечення порівняльного аналізу інформації до річного звіту про власний капітал підприємства додають Звіт про власний капітал за попередній рік (п. 10 НП(С)БО 1, п. 5.3 Методрекомендацій № 433). Справа в тому, що на відміну від перших 3-х форм фінансової звітності, Звіт про власний капітал не містить даних минулих періодів для порівняння. Однак на практиці при звітуванні до ДПС і Держстату достатньо подати поточну форму Звіту про власний капітал, так як минулі вони вже мають.

Загальні правила складання Звіту про власний капітал за формою 4

Загальні правила складання Звіту про власний капітал за формою 4 з НП(С)БО 1 такі:

  • звіт складається в тисячах гривень без десяткового знаку. Це значить, що якщо резервний капітал складає 19657,89 грн, то у звіті у цьому рядку має бути цифра «20» (тис. грн), так як 19657,89/1000 ≈ 19,66 ≈ 20;
  • не можна обчислювати розрахункові показники звіту («усього», «залишок на кінець року») за округленими числами, аби уникнути похибки через округлення. Тобто суми спершу треба рахувати за неокругленими даними, а вже потім – округлювати;
  • Звіт про власний капітал складається вже після підготовки Звіту про фінансовий стан (балансу) та Звіту про фінансові результати. Використовуються також дані оборотів за рахунками класу 4 «Власний капітал та забезпечення зобов’язань»;
  • показники, що зменшують величину складових власного капіталу, зазначаються в дужках (п. 5 розд. ІІ НП(С)БО 1), а при підрахунку підсумків такі показники віднімаються.

Таким чином, показники Звіту про власний капітал повинні відповідати даним бухгалтерського обліку і співпадати з даними Звіту про фінансовий стан (балансу) і Звіту про фінансові результати. Перевірити зіставність показників форм фінансової звітності можна на основі Методичних рекомендацій з перевірки порівнянності показників фінансової звітності, затверджених наказом Мінфіну від 11.04.2013 № 476 (даліМетодрекомендації № 476).

Звіт про власний капітал алгоритм заповнення

Заповнення Звіту про власний капітал слід розпочинати з заповнення рядка «Залишок на початок року». Дані беруться з розділу І пасиву балансу, які мають відповідати даним рахунків бухгалтерського обліку. Використовуються залишки за рахунками класу 4  «Власний капітал та забезпечення зобов’язань» (див. Інструкцію до Плану рахунків, яка затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291). 

Далі поетапно розкриваються зміни за кожною складовою частиною власного капіталу. На них мають вплив:

  • коригування внаслідок виправлення помилок (НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»);
  • чистий прибуток (збиток) – з розділу І Звіту про фінансові результати;
  • інший сукупний дохід (за компонентами) – з розділу ІІ Звіту про фінансові результати;
  • розподіл прибутку (нарахування дивідендів) – з аналітики за субрахунками 441 «Прибуток нерозподілений», 443 «Непокриті збитки», 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» та 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами»;
  • внески учасників – аналітика за рахунками 46 «Неоплачений капітал», 40 «Зареєстрований (пайовий) капітал»;
  • вилучення капіталу – аналітика за рахунками 45 «Вилучення капіталу», 40 «Зареєстрований (пайовий) капітал».

Наступним етапом підраховуються загальні зміни в капіталі. Вони можуть бути як зі знаком «+», так і в дужках (знак «–»). Потім визначається залишок власного капіталу на кінець. При підрахунку останньому має виконуватися рівність:

залишок власного капіталу на кінець (ряд. 3000) = залишок на початок (ряд. 4000) ± зміни в капіталі (ряд. 4295)

Зрозуміло, що залишок власного капіталу на кінець та відповідні його складові мають збігатися з показниками розділу І Звіту про фінансовий стан (баланс) на кінець звітного року.

Для більшості підприємств інший сукупний дохід, коригування, внески учасників і вилучення капіталу – мають нульові значення. Дивіденди теж частіше не нараховують. Через це Звіт про власний капітал частіше містить заповненими лише рядки щодо впливу чистого прибутку (збитку) та залишків власного капіталу на початок і кінець періоду.

Більш детально порядок заповнення Звіту про власний капітал наведений у таблиці нижче. Зверніть увагу, що стандартна форма № 3 з НП(С)БО 1 має дещо менше рядків. Ними можна обмежитися. Однак ще існують додатково вписувані графи які можна знайти у Додатку 3 «Перелік додаткових статей фінансової звітності» НП(С)БО 1. Правила врахування таких рядків у загальній сумі за звітом – див. примітку «**» даної таблиці.

ПОРЯДОК ЗАПОВНЕННЯ ЗВІТУ ПРО ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ

Стаття

Код рядка

Джерела інформації для формування показника (статті)

Залишок на початок року

4000

Розкривається інформація про суми власного капіталу на початок звітного року, але які визначені у балансі підприємства (п. 5.2 та п. 5.4 Методрекомендацій № 433). Суми наводяться до здійснення коригувань. Тобто використовуються (п. 95, п. 96 Методрекомендацій № 476):

  • або дані гр. 4 рядків 1400–1495 форми № 1 (балансу);
  • або дані граф 3-10 ряд. 4300 форми № 4 (Звіту про власний капітал) станом на 31 грудня попереднього року (.

Для самоконтролю використовуємо залишки за рахунками бухгалтерського обліку, які мають співпадати з залишками у балансі. 

Таким чином, тут мають бути сальдо рахунків 40-46 на початок звітного року, але з урахуванням такого:

  • залишок зареєстрованого (пайового) капіталу визначається як різниця між Кт субрахунків (401 «Статутний капітал», 402 «Пайовий капітал», 403 «Інший зареєстрований капітал») та Кт субрахунку 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу»;
  • при знаходженні суми власного капіталу залишки за Дт субрахунків 45 «Неоплачений капітал», 46 «Вилучений капітал» віднімаються

Коригування
(відображаються інформація про суми коригувань, передбачені НП(С)БО 6)

Зміна облікової політики

4005

Обороти за рахунком 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» у кореспонденції з різними рахунками (п. 5.5 Методрекомендацій № 433). Це обороти за Дт 40-46, у частині зміни облікових оцінок, облікової політики, які вплинули на статті власного капіталу

Виправлення помилок

4010

обороти за рахунком 44, здійснюється коригування сальдо нерозподіленого прибутку (рах. 44) на початок звітного року у випадку, коли в попередніх роках під час складання фінансової звітності допущені помилки

Інші зміни

4090

показують суми коригувань, які мали місце після звітної дати (тобто дати балансу) та впливають на розмір власного капіталу і не відображаються у рядках 4005 та 4010

Скоригований залишок на початок року

4095

сума рядків 4000-4090 за кожною графою

Чистий прибуток (збиток) за звітний період

4100

Сума чистого прибутку (збитку) з рядків 2350 (2355) зі Звіту про фінансові результати. Дт 79 Кт 441 (Дт 442 Кт 79) (див. п. 5.7 Методрекомендацій № 433). Значення даного рядка має співпадати з показниками гр. 3 ряд. 2350 або 2355 форми № 2 (п. 99 Методрекомендацій № 476)

Інший сукупний дохід за звітний період

4110

Відображаються різниці в оборотах за Кт і Дт відповідних субрахунків у частині сум іншого сукупного доходу за звітний період (див. п. 5.8 Методрекомендацій № 433):

  • колонки «Капітал у дооцінках» – за рахунком 41;
  • колонки «Додатковий капітал» – за рахунком 42;

При цьому ряд. 4110 граф 4 і 5 має відповідати значенню ряд. 2460 гр. 3 форми № 2 (п. 100 Методрекомендацій № 476)

Додатково вписувані рядки до ряд. 4110 «Інший сукупний дохід за звітний період»:

Дооцінка (уцінка) необоротних активів

4111

Заповнюється колонка «Капітал у дооцінках» – вносяться обороти за субрахунками 411, 412. При цьому гр. 10 ряд. 4111 має дорівнювати показнику гр. 3 ряд. 2400 «Дооцінка (уцінка) необоротних активів» форми № 2.

При цьому сума за даним рядком включається до рядка 4110 «Інший сукупний дохід за звітний період» та не враховується у загальній зміні капіталу

Дооцінка (уцінка) фінансових інструментів

4112

Заповнюється колонка «Капітал у дооцінках» – вносяться обороти Кт 413 за мінусом обороту Дт 413. Показник гр. 10 ряд. 4112 повинен відповідати показнику гр. 3 ряд. 2405 «Дооцінка (уцінка) фінансових інструментів» форми № 2.

При цьому сума за даним рядком включається до рядка 4110 «Інший сукупний дохід за звітний період» та не враховується у загальній зміні капіталу

Накопичені курсові різниці

4113

Заповнюється колонка «Додатковий капітал» – оборот Кт 423 за мінусом обороту Дт 423. Тут розкривається інформація про курсові різниці, які згідно з вимогами НП(С)БО відображаються в складі додаткового капіталу та в іншому сукупному доході (це курсові різниці, що виникають щодо дебіторської заборгованості або зобов’язань за розрахунками з господарською одиницею за межами України, погашення яких не планується найближчим часом, п. 9 НП(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів»). При цьому гр. 10 ряд. 4113 має дорівнювати гр. 3 ряд. 2410 «Накопичені курсові різниці» форми № 2.

При цьому сума за даним рядком включається до рядка 4110 «Інший сукупний дохід за звітний період» та не враховується у загальній зміні капіталу

Частка іншого сукупного доходу асоційованих та спільних підприємств

4114

Заповнюється колонка «Додатковий капітал» – оборот Кт 42 за мінусом оборот Дт 42 (у частині, яка відповідає часткам іншого сукупного доходу асоційованих і спільних підприємств). У такий спосіб відображається збільшення або зменшення вартості фінансових інвестицій, які враховуються за методом участі в капіталі, частки інвестора в іншому сукупному доході асоційованих підприємств за звітний період. При цьому гр. 10 ряд. 4114 має відповідати показнику гр. 3 ряд. 2415 форми № 2.

При цьому сума за даним рядком включається до рядка 4110 «Інший сукупний дохід за звітний період» та не враховується у загальній зміні капіталу

Інший сукупний дохід

4116

Заповнюється колонка «Додатковий капітал» –  обороти Кт 424, 425 за мінусом оборотів Дт 424, 425 (за винятком капіталу в результаті операцій із власниками). Тут відображається інший сукупний дохід, якщо він відповідає критеріям суттєвості та не був відображений у попередніх рядках. При цьому гр. 10 ряд. 4116 має відповідати  показнику гр. 3 ряд. 2445 форми № 2.

При цьому сума за даним рядком включається до рядка 4110 «Інший сукупний дохід за звітний період» та не враховується у загальній зміні капіталу

Розподіл прибутку
(наводиться сума виплат власникам (дивіденди), дані про спрямування прибутку до зареєстрованого капіталу та відрахування до резервного капіталу, п. 5.9 Методрекомендацій № 433)

Виплати власникам (дивіденди)

4200

Містить обороти Дт 443 Кт 671, Дт 43 Кт 671. Сума наводиться в дужках, так як зменшує розмір власного капіталу

Спрямування прибутку до зареєстрованого капіталу

4205

Наводиться сума зареєстрованих змін у статутному та пайовому капіталі за рахунок розподілу прибутку – обороти Дт 443 Кт 40, відображається збільшення зареєстрованого капіталу внаслідок зменшення сум нерозподіленого прибутку (п. 5.9 Методрекомендацій № 433). Загальне значення гр. 10 ряд. 4205 має бути нульовим («0»), так як (п. 101 Методрекомендацій № 476):

  • гр. 3 «Зареєстрований (пайовий) капітал» має суму збільшення зареєстрованого капіталу (знак «+»);
  • гр. 7 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» – зменшення нерозподіленого прибутку на таку ж суму, що у й гр. 3 (знак «–»)

Відрахування до резервного капіталу

4210

Обороти Дт 443 Кт 43. Відображається сума відрахувань до резервного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку відповідно до вимог  установчих документів і законодавства (п. 5.9 Методрекомендацій № 433). При цьому загальне значення ряд. 4210 гр. 10 має бути нульовим («0»),  так як (п. 102 Методрекомендацій № 476):

  • гр. 6 «Резервний капітал» має суму збільшення резервного капіталу (знак «+»);
  • гр. 7 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)»  – зменшення нерозподіленого прибутку на ту ж саму суму, що й у гр. 6 (знак «–»)

Додатково вписуванні рядки (інші напрями розподілу прибутку):

Сума чистого прибутку, належна до бюджету відповідно до законодавства

4215

Обороти Дт 443 Кт 671, мстить частку нерозподіленого прибутку, яка має  бути сплачена до бюджету відповідно до законодавства (п. 5.9 Методрекомендацій № 433)

Сума чистого прибутку на створення спеціальних (цільових) фондів

4220

Обороти Дт 443 Кт 426, 682, містить інформацію частину чистого прибутку, спрямованого на створення спеціальних фондів державних підприємств (п. 5.9 Методрекомендацій № 433). Маються на увазі фонди спеціального призначення за субрахунком 426 «Фонди спеціального призначення»*, а саме:

  • субрахунок 4261 «Фонд розвитку виробництва» (придбання, створення, модернізація, модифікація, реконструкція, добудова, дообладнання тощо необоротних активів);
  • субрахунок 4263 «Інші фонди».

Також даний рядок для аналогічних цілей можуть використовувати й інші підприємства

Сума чистого прибутку на матеріальне заохочення

4225

Обороти Дт 443 Кт 66, містить суму чистого прибутку, який спрямований на заохочення працівників державних/комунальних підприємств згідно з вимогами законодавства (п. 5.9 Методрекомендацій № 433).  Для аналогічних цілей даний рядок можуть використовувати й інші підприємства

Внески учасників
(наводяться дані про внески до зареєстрованого капіталу підприємства та погашення заборгованості з капіталу)

Внески до капіталу

4240

Відображаються обороти для:

  • зареєстрованого (пайового) капіталу – Дт 46 Кт 40 (зі знаком «+»);
  • неоплаченого капіталу – Дт 46 Кт 40 (зі знаком «–»).

Відображається збільшення зареєстрованого капіталу за рахунок внесків учасників (п. 5.10 Методрекомендацій № 433)

Погашення заборгованості з капіталу

4245

Відображаються обороти за Дт (різних рахунків, наприклад 10, 20, 31 і т.д.) Кт 46 (зі знаком «+»). Містить дані про погашення заборгованості з капіталу (зміни суми неоплаченого капіталу в результаті збільшення/зменшення дебіторської заборгованості учасників за внесками до зареєстрованого капіталу) (п. 5.10 Методрекомендацій № 433)

Вилучення капіталу
(наводяться дані про зменшення власного капіталу підприємства внаслідок викупу акцій (часток) власної емісії, перепродажу чи анулювання викуплених акцій (часток))

Викуп акцій (часток)

4260

Обороти Дт 45 Кт 30, 31, 672. Відображається зменшення капіталу (у дужках, так як має знак «–») внаслідок викупу власних акцій (часток) за їхньою фактичною собівартістю (п. 5.11 Методрекомендацій № 433)

Перепродаж викуплених акцій (часток)

4265

Відображаються обороти для:

  • додаткового капіталу (Дт 421 Кт 45);
  • нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (Дт 44 Кт 45);
  • неоплачений капітал (Дт (різні рахунки, наприклад 10,20, 31) Кт 45).

Тут наводиться прибуток (емісійний дохід) від перепродажу викуплених акцій (часток) або збиток від перепродажу акцій (часток), який покривається за рахунок емісійного доходу (п. 5.11 Методрекомендацій № 433). При цьому обороти, які зменшують суму власного капіталу,  зазначаються в дужках (тобто мають знак «–»)

Анулювання викуплених акцій (часток)

4270

Обороти Дт 40 Кт 45. Відображається зменшення зареєстрованого капіталу (у дужках) на суму викуплених та анульованих власних акцій (часток) (п. 5.11 Методрекомендацій № 433)

Вилучення частки в капіталі

4275

Обороти Дт 40 Кт 41, 45, 46, 44, 672. Наводиться (у дужках) інформація про зменшення статутного капіталу внаслідок вилучення частки

Зменшення номінальної вартості акцій (додатково вписуваний рядок)

4280

Відображаються обороти для:

  • зареєстрованого (пайового) капіталу – Дт 40 Кт 672, 422, 425;
  • додаткового капіталу – Дт 40 Кт 422, 425.

Дані про зменшення власного капіталу, що сталися внаслідок зменшення номінальної вартості акцій, наводяться у дужках, тобто зі знаком «–» (п. 5.11 Методрекомендацій № 433)

Інші зміни в капіталі

4290

Наводяться дані про решту змін у власному капіталі підприємства, що не були включені до зазначених вище рядків (обороти за Кт 40-46).

Наприклад, це може бути списання залишку суми додаткового капіталу при амортизації або вибутті безоплатно отриманих основних засобів (чи інших необоротних активів). Мається на увазі залишок за субрахунком 424, який виникає при визнанні безоплатно одержаних необоротних активів та який поступово списується при амортизації таких активів з визнанням доходу за субрахунком 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів» (по-суті, це оборот  Дт 44 Кт 42)

Придбання (продаж) неконтрольованої частки в дочірньому підприємстві (додатково вписуваний рядок)

4291

Відображаються обороти для додаткового капіталу Дт (різних рахунків, наприклад 31) Кт 425. У даному рядку, який можуть мати у своїй консолідованій фінансовій звітності материнські підприємства, розкриваються дані про зменшення власного капіталу внаслідок придбання (продажу) неконтрольованої частки в дочірньому підприємстві (частки меншості)

Разом змін у капіталі

4295

Алгебраїчна сума рядків 4100-4291 за кожною графою (тобто графи 3-10) (з урахуванням вписуваних граф**). Може мати знак як «+», так «–». В останньому випадку сума наводиться в дужках. Форма № 4, алгебраїчна сума рядків 4100-4291, графи 3 - 10 відповідно (з урахуванням вписуваних граф)

Залишок на кінець року

4300

Сальдо на 31 грудня за рахунками: 40, 41, 42, 43, 44, 46, 45, 46. Тобто:

ряд. 4300 = ряд. 4000 + ряд. 4295 (з урахуванням знаку «+» або «–»).

При цьому значення в графах 3-10 ряд. 4300 повинно збігатися зі значеннями гр. 4 рядків 1400-1495 відповідно форми № 1 станом на 31 грудня звітного року (з урахуванням вписуваних рядків і граф) (п. 119-120 Методрекомендацій № 476)

* існування згаданих спеціальних фондів у складі додаткового капіталу передбачено розділом IV «Облік розподілу прибутку підприємств державного, комунального секторів економіки», який містить Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об’єктами державної, комунальної власності, яке затверджено наказом Мінфіну від 19.12.2006 № 1213;

** це значить, що додавати всі підряд рядки в зазначеному діапазоні, як «постійні», так і «додатково вписувані» не можна. Щодо додатково вписуваних рядків треба розібратися, чи вони є самостійними, чи входять до складу інших рядків більш високого рівня. Так, рядки 4111-4116 є складовими іншого сукупного доходу, тобто рядку 4110, а тому до суми йде лише ряд. 4110. У цих додаткових рядках наводиться  інформація про складові іншого сукупного доходу, у разі якщо така інформація відповідає критеріям суттєвості (п. 5.8 Методрекомендації № 433). Однак рядки 4280, 4291 є самостійними, про їхню підпорядкованість іншим рядкам звіту у Методрекомендаціях № 433 та Методрекомендаціях № 476 нічого не зазначено


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді