З якої дати ФО та ФОП – платники ЄП першої-третьої груп мають право не сплачувати земельний податок?
Запитання
З якої дати ФО та ФОП – платники ЄП першої-третьої груп мають право не сплачувати земельний податок за земельні ділянки, на яких розташовані будівлі (споруди), їх частини, або нежитлові приміщення у багатоквартирних будинках (правовстановлюючі документи на земельну ділянку не оформлені)?
Відповідь
Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, який використовує будівлі (споруди), їх частини, для провадження господарської діяльності та який оформив відповідно до вимог законодавства свої права на земельну ділянку під такими об’єктами, не повинен сплачувати земельний податок.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності та несплату податків
Разом із тим, абзац четвертий п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не передбачає звільнення від земельного податку для фізичної особи підприємця – платника єдиного податку у випадку, коли обов’язок по сплаті податку виникає у нього як у співвласника багатоквартирного будинку у складі витрат на управління. Платником податку за земельну ділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території виступає особа, щодо якої здійснено реєстрацію державних прав на таку земельну ділянку (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб’єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників).
Всі співвласники багатоквартирного будинку (в тому числі фізичні особи – підприємці на
спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності) мають рівні обов’язки щодо здійснення витрат на управління будинком (пропорційно до своєї частки у спільному майні багатоквартирного будинку), до складу яких буде включатися передбачена законодавством плата за землю щодо земельної ділянки під таким будинком та прибудинковою територією.
Зазначена позиція викладена в наказі Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування платою за землю».
Також фізична особа –підприємець – платник єдиного податку, відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПКУ, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), зобов’язана надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Що стосується фізичних осіб, то контролюючий орган за місцем знаходження земельної ділянки надсилає (вручає) платнику ППР, а фізична особа має право у разі необхідності звернутися до котролюючого органу для проведення звірки даних та/або сплатити земельний податок, а у разі незгоди оскаржити рішення контролюючого органу з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ у будь-який момент після отримання такого рішення.
ЗІР, категорія 112.06