Чи включати суми ПДВ до складу доходу, що отримує платник рентної плати від реалізації у звітному періоді видобутих корисних копалин (мінеральної сировини)

1625

Запитання

Чи враховують суми ПДВ до складу доходу, отриманого платником рентної плати від реалізації у звітному (податковому) періоді видобутих корисних копалин (мінеральної сировини)?

Відповідь

Як скласти ПН на експорт товарів, щодо яких діє РЕЗ

Вартість одиниці кожного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) обчислюють як співвідношення суми доходу, що отримав платник рентної плати від реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), визначеної відповідно до пункту 252.8 Податкового кодексу України (ПК), та обсягу (кількості) відповідного виду реалізованої товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що визначають за даними бухобліку запасів готової продукції такого платника (п. 252.10 ПК).

У разі обчислення вартості товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) за фактичними цінами реалізації, вартість одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) платник встановлює за величиною суми доходу, отриманого/нарахованого від виконаних у податковому періоді господарських зобов’язань з реалізації відповідного обсягу (кількості) такого виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) (абз. 1, 10—12 п. 252.8 ПК).

Суму доходу, отриманого (нарахованого) від реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) за податковий період, зменшують на суму витрат платника, пов’язаних з операціями передпродажної підготовки, у т. ч. пакуванням, фасуванням (бутелюванням), а також з доставкою (перевезенням, транспортуванням) обсягу (кількості) відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) споживачу в розмірах, установлених у договорі купівлі-продажу згідно з умовами постачання.

Суми попередньої оплати вартості обсягу (кількості) відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що надійшли до моменту фактичного виконання господарських зобов’язань (фактичної поставки) або до моменту настання строку виконання господарських зобов’язань (поставки) за відповідним договором, включають до суми доходу для обчислення вартості одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді, якщо такі господарські зобов’язання (поставки) виконали або їх мали виконати за зазначеним договором.

Сума доходу, отримана від реалізації обсягу (кількості) відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) в інвалюті, обраховують в національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, що встановлює НБУ на дату реалізації таких корисних копалин.

Обсяг видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) — обсяг товарної продукції гірничого підприємства, види якої встановлені затвердженими кондиціями на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр, що відповідно до П(С)БО 9 «Запаси» обліковує гірниче підприємство як запаси — активи, вартість яких можуть достовірно визначити, для яких існує імовірність отримання їх власником — суб’єктом господарювання економічної вигоди, пов’язаної з їх використанням як товару, та які складаються:

  • з сировини, призначеної для обслуговування іншого, ніж класифіковане в секції В КВЕД ДК 009:2010, виробництва. У тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, та адміністративних потреб;
  • готової продукції, що виготовили на гірничому підприємстві, у т. ч. шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, що призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або нормативно-правовим актом (пп. 14.1.128 ПК).

Щоб обрахувати об’єкт оподаткування, платник податку на прибуток використовує дані бухобліку та фінзвітності щодо доходів, витрат і фінрезультату до оподаткування (абзц. 1, 3 п. 44.2 ПК).

Юрособи — єдинники, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3 пунктом 291.4 ПК, ведуть спрощений бухоблік доходів і витрат з метою обрахунку об’єкта оподаткування за методикою Мінфіну.

Не визнають доходами такі надходження від інших осіб, як суми ПДВ, акцизів, інших податків та обов’язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету і позабюджетних фондів (пп. 6.1 НП(С)БО 15 «Дохід»).

Отже, якщо госпсуб’єкт зареєстрований платником ПДВ, то при визначенні доходу від реалізації у звітному періоді видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) він не враховує суми ПДВ, нараховані на вартість реалізованих корисних копалин, що підлягали перерахуванню до бюджету.

ЗІР, категорія 122.04

Як повернути від’ємну суму ПДВ на свій рахунок


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова декларація з ПДВ 2025: нова форма

У консультації розповімо про загальні правила подання ПДВ-звітності: в які строки, періоди, способи звітувати та коли можна не подавати звітності. Також розглянемо нову форму декларації з ПДВ
194246

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.12.2024. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
12755

Як оподаткувати роздачу подарункових сертифікатів працівникам компанії

Продати можна не лише товари, а й право на їх придбання. Носієм такого права є власник подарункового сертифіката. В огляді — корисні підказки для бухгалтера про оподаткування подарункових сертифікатів
13724

Річний перерахунок ПДВ

Річний перерахунок ПДВ за 2024 рік потрібен тим, хто має одночасно й оподатковувані, й неоподатковані податком доходи. Такі платники нараховують компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ, а потім проводять їхнє уточнення, тобто перерахунок ПДВ в кінці року. У консультації мова піде про те, як здійснити такий перерахунок, скласти розрахунок коригування до компенсуючих податкових накладних та як відобразити все це у податковій декларації
72095