Податкові збитки минулих років та їхнє завищення через помилку

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Як виправити минулорічні помилки з податку на прибуток, які виявили самостійно? Чи виникатимуть штрафні санкції та пеня, якщо підприємство завищувало минулорічні збитки? Чи варто взагалі виправляти таке завищення збитків? Відповіді на ці запитання знайдете в огляді експерта

Що таке податкові збитки минулих років

Податковими збитками минулих років називають накопичену суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Така сума може накопичитись як за один рік, так і за кілька років. Податкові збитки минулих років «не згорають» та їх можна врахувати (погасити) при розрахунку податку на прибуток поточного чи наступних періодів.

Як врахувати податкові збитки минулих років у поточному фінансовому результаті

Платник податку на прибуток може на суму податкових збитків минулих податкових (звітних) років зменшити фінансовий результат поточного податкового (звітного) періоду (пп. 140.4.4 Податкового кодексу України, даліПК).Таке зменшення є податковою різницею на зменшення, яку можуть застосувати як великодоходники, так і малодоходники. Як наслідок, позитивний об’єкт оподаткування поточного періоду може зменшитися, якщо податкова різниця у вигляді погашення збитків минулих років не буде перекрита позитивними різницями на збільшення фінансового результату.

Податкова різниця зі зменшення фінансового результату на збитки минулих років відображається у ряд. 3.2.4 Додатка РІ, який у такому разі складають як великодоходники, так і малодоходниками. У подальшому загальний результат податкових різниць переносяться до ряд. 03 РІ податкової декларації з податку на прибуток, впливаючи на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Більш детально про це читайте у матеріалі Додаток РІ до декларації з податку на прибуток: як заповнювати.

Врахування податкових збитків минулих років є правом, а не обов’язком платника податку на прибуток. При цьому податкові збитки можна погасити й не у всій їхній сумі, залишивши частину, яку можна погасити вже в наступних податкових звітних періодах. Однак винятком з загального правила податкових збитків є великі платники податків (їхні критерії — див. пп. 14.1.24 ПК), у яких є свої особливості врахування податкових збитків.

Як враховувати податкові збитки минулих років великим платникам податку на прибуток

Великі платники податків можуть зменшити фінансовий результат до оподаткування лише на частину суми податкових збитків минулих років — до повного його погашення у такому порядку. Обмеження такої частини складає ≤ 50% непогашеної суми податкового збитку минулих податкових (звітних) років (пп. 14.1.24 ПК). Однак, якщо податкові збитки складають ≤ 10% позитивного об’єкта оподаткування поточного звітного періоду, то обмеження не застосовується й погасити можна 100% суми податкових збитків минулих років.

Чи є обмеження на погашення податкових збитків минулих років у 2025 році

Ні, немає. Починаючи зі звітних періодів 2025 року у зменшення об’єкта обкладення податком на прибуток підприємств ураховується непогашена сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років станом на 01.01.2024, збільшена на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування, що виникла за підсумками 2024 звітного року (роз’яснення ГУ ДПС у Чернівецькій області).

Чи може бути завищення податкових збитків минулих років через помилку

Унаслідок помилки сума податкових збитків минулих років може буте завищена, що небезпечно при погашенні — це занизить суму поточного податку на прибуток. У разі виявлення помилки у раніше поданій податковій декларації, платник податку може надіслати уточнюючу декларацію за формою декларації, що чинна на час подання такого уточнюючого розрахунку. При цьому варто враховувати, що виправляють лише ті помилки, які були виявлені до закінчення строку давності 1095 к. днів (ст. 102 ПК).

Альтернатива уточнюючому розрахунку — це зазначити відповідні уточнені показники у складі податкової декларації з податку на прибуток за будь-який наступний податковий період, впродовж якого такі помилки були самостійно виявлені (п. 50.1 ПК). Здійснювати таке виправлення слід через Додаток ВП поточної декларації з податку на прибуток. Однак, якщо завищення податкових збитків було за кілька років, то цей спосіб не підходить, а тому залишається подати кілька уточнюючих декларацій.

Отже, платник податку на прибуток повинен виправляти самостійно виявлені помилки у раніше поданих податкових деклараціях. Більш детально про це — читайте у матеріалах Виправлення помилок у декларації з податку на прибуток та Додаток ВП до декларації з податку на прибуток: виправлення помилок з податку на прибуток.

Чи є штраф та пеня у разі завищення податкових збитків минулих податкових періодів

Ні, немає. За умови, що ця ці збитки при їхньому погашенні не занизили податкове зобов’язання інших періодів. Якщо ж помилка не спричинила заниження суми податку на прибуток, що був сплачений до бюджету, то ні штрафу, ні «самоштрафу» (при самостійному виявленні), ні податкової пені немає.

Як виправляти помилки, які не занижували податкове зобов’язання

У будь-якому випадку самостійно виявлені помилки щодо розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток краще виправити. Адже:

  • цього вимагає п. 50.1 ПК;
  • суми минулорічних збитків враховують при визначенні об’єкта оподаткування в наступних звітних (податкових) періодах, тому згодом у платника податку на прибуток таки зможе виникнути й заниження податкового зобов’язання.

Нагадаємо, що при визначенні податкового зобов’язання податківцями сума штрафу становить вже 25% від такого зобов’язання. А при повторному впродовж 1095 днів визначенні податківцями суми податкового зобов’язання з податку – 50% від такого зобов’язання (п. 123.1 ПК). Буде при цьому й пеня, яка нараховується після спливу 90 к. днів існування недоплати податку.

Як врахувати в обліку податкові збитки минулих років під час обчислення фінрезультату звітного року

Податкові збитки минулих років ніяк не відображаються у бухгалтерському обліку, оскільки є результатом розрахунку податку на прибуток, зменшують суму цього податку. В обліку відображайте лише цей загальний результат — розраховані витрати з податку на прибуток (субрахунок 981) та податкове зобов’язання з податку на прибуток (субрахунок 641).

Однак у тих платників податку на прибуток, які застосовують НП(С)БО 17 «Податок на прибуток», тобто ведуть облік відстрочених податкових активів та зобов’язань, податкові збитки минулих років можуть увійти до складу відстрочених податкових активів (однойменний рахунок 17). Такий облік є лише у тих підприємств, які складають фінансову звітність за повною формою, оскільки у спрощеній фінансовій звітності за НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність» цих показників немає. У такому разі облік збитків минулих років є частиною обліку за НП(С)БО 17, але теж якогось «спеціального», окремого, обліку саме для збитків минулих періодів немає.

«Бухгалтерські» збитки минулих років обліковуються на субрахунку 442 «Непокриті збитки». Однак вони можуть і не співпадати з податковими збитками. Навіть, якщо вони співпадають, то бухгалтерського проведення зі «списання» таких збитків на зменшення податку на прибуток не існує. «Бухгалтерські» можуть бути списані за рахунок нерозподіленого прибутку, резервного, пайового чи додаткового капіталу тощо.



зміст


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді