Договір з ФОПом: що треба знати у 2025 році
Спочатку розберімося, коли треба утримувати ПДФО, військовий збір і нараховувати ЄСВ, якщо маєте справу з ФОПом. Від цього залежить, як показувати такі виплати в Об’єднаній звітності (Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4).
🔥 Відпустки 2025: правила + практичні кейси
Чи оподатковувати винагороду ФОПу
Щоб не утримувати ПДФО і військового збору та не нараховувати ЄСВ, попрохайте ФОПа надати підтвердні документи. Вони різні залежно від системи оподаткування.
Податковий агент не утримує ПДФО та військового збору, коли нараховує (виплачує) дохід ФОПові, який перебуває на загальній системі оподаткування. Підстава — пункт 177.8 Податкового кодексу України (ПК). Проте є умова: ФОП має надати копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності. Такими підтвердними документами є копія виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР) (ЗІР, категорія 104.12).
Увага! ФОП документально підтвердив реєстрацію підприємцем — ПДФО та військового збору не утримуйте.
Ці документи є також підставою не нараховувати і не сплачувати ЄСВ. Щоб скористатися ЄСВ-звільненням, перевірте, чи відповідають роботи/послуги, що виконує/надає ФОП за договором, видам діяльності, зазначеним у ЄДР (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі ― Закон про ЄСВ).
Зокрема, щодо ФОПа можете перевірити:
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
- місцезнаходження;
- види діяльності;
- дату державної реєстрації фізичної особи підприємцем;
- дату й номер запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОПа.
Щоб не нараховувати ЄСВ, паперова копія виписки чи витягу не обов’язкова (ЗІР, категорія 201.03). Але податківці про такий альтернативний варіант з метою оподаткування ПДФО та військовим збором не згадують. Тож краще отримати відповідні документи.
Копія виписки або витягу з ЄДР надає право:
- не нараховувати на виплату ФОПові ЄСВ;
- не утримувати з такої виплати ПДФО та військовий збір.
Коли товари/роботи/послуги постачають в один період, а оплату отримують в інший, рекомендуємо на обидві дати пересвідчитися, чи не втратив ваш партнер підприємницький статус.
Якщо вид діяльності, за яким виплачуєте ФОПові винагороду за виконані роботи (надані послуги), не зазначений в ЄДР, обов’язково нарахуйте на суму такої винагороди ЄСВ. Ставка стандартна — 22%. На суми виплат за договорами купівлі-продажу товарів ЄСВ не нараховуйте незалежно від виду діяльності ФОПа.
Подібна ситуація складається, коли виплачуєте дохід за цивільно-правовим договором (ЦПД) із підприємцем, який перебуває на спрощеній системі оподаткування. Дохід ФОПа, з якого він сплачує єдиний податок, не входить до загального оподатковуваного доходу (пп. 165.1.36, п. 177.9 ПК). Тож коли купуєте товари у ФОПа-спрощенця або виплачуєте йому винагороду за виконані послуги (надані роботи), не утримуйте ПДФО і військового збору. Але знов-таки отримайте підтвердний документ.
Податківці не мають сталої позиції щодо того, який це має бути документ. В одному випадку вони стверджують, що достатньо отримати від підприємця копію документа, що підтверджує його держреєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності (ЗІР, категорія 103.07). Тобто це може бути копія виписки або витягу з ЄДР.
В іншій консультації фахівці відомства зазначають, що платник єдиного податку за потреби має надати юридичним особам та фізичним особам — підприємцям, із якими має господарські відносини, копію витягу з реєстру платників єдиного податку (ЗІР, категорія 107.05). Адже саме цей документ підтверджує реєстрацію ФОПа платником єдиного податку.
Проте такий витяг не є обов’язковим. У разі співпраці з єдинниками ПК не вимагає отримувати документи, що підтверджують їхній статус.
Увага! Щоб не платити ПДФО та військового збору, впевніться, що отримувач — єдинник.
ЄСВ можете не нараховувати, коли уклали з ФОПом-єдинником договір купівлі-продажу товару. Натомість у разі договору про виконання робіт або надання послуг отримайте від нього копію витягу з ЄДР. При цьому вид діяльності, зазначений у витягу, має збігатися з тим, який записали у договорі.
Чи показувати у звітності винагороду ФОПу
Навіть якщо ФОП надав виписку чи витяг із ЄДР і з винагороди не утримали ПДФО та військового збору, маєте показати таку виплату в Додатку 4ДФ до Об’єднаної звітності. На цьому наполягають податківці:
Податковий агент у разі нарахування (виплати) доходів на користь фізичних осіб— підприємців зобов’язаний подавати контролюючому органу Розрахунок, незалежно від того, що Кодексом передбачено звільнення податкового агента від обов’язку нарахування і сплати податку і збору з зазначених доходів, за умови надання фізичною особою— підприємцем копії документів, що підтверджують його державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності, а також у разі необхідності витяг з реєстру платників єдиного податку.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку2 до Порядку, дохід, виплачений самозайнятій особі, відображається податковим агентом у додатку4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «157».
Якщо виплачуєте ФОПові дохід за операціями в межах його підприємницької діяльності, в Додатку 4ДФ заповніть графи 3а, 3 та 6, у якій зазначте ознаку доходу 157.
Зверніть увагу, що графу 3 заповнюють, коли фактично виплатили дохід. Тобто якщо, скажімо, нарахували дохід у березні, а виплатили у квітні, нараховану суму відобразіть у графі 3а Додатка 4ДФ за березень, а виплачену — у графі 3 Додатка 4ДФ за квітень. Графи 4а, 4, 5а, 5 залиште порожніми. У графі 6 проставте ознаку 157.
Із Додатком Д1 (додаток щодо ЄСВ) порядок інший. Якщо ЄСВ не нарахували, показувати в ньому дохід підприємця не потрібно.
Якщо ЄСВ нарахували, у Додатку Д1 покажіть дохід у місяці, коли його нарахували в бухобліку. Кількість рядків у табличній частині Додатка Д1 щодо такої винагороди має відповідати кількості місяців, за які її нарахували, а суми в кожному із цих рядків мають бути однакові, тобто рівномірно розподілені за місяцями.
У Законі про ЄСВ встановлене спеціальне правило:
Для осіб, які отримують заробітну плату, дохід за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати чи доходу, виплачених за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.
Якщо договір уклали на рік, винагороду нараховуйте й виплачуйте згідно з договором — щомісяця, щокварталу тощо. Підстава нарахувати виплати в бухобліку — акт виконаних робіт чи наданих послуг.
Якщо винагороду виплачуєте одразу за три місяці, щодо такої застрахованої особи в Додатку Д1 за місяць, у якому її нарахували, заповніть три рядки. Суму винагороди поділіть на три, тобто відобразіть у цих рядках однакові суми. При цьому не важливо, чи повні це місяці. У графі 9 обов’язково проставте тип нарахування 1. Цей код зазначте для осіб, які отримують дохід за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує місяць. Якщо строк дії ЦПД обмежується одним місяцем, залиште цю графу порожньою.
У графі 10 запишіть місяць, за який провели нарахування. У графі 14 у кожному рядку заповніть кількість календарних днів перебування у цивільно-правових відносинах, окремо за кожним місяцем дії договору.
Досліджуйте приклади, скачуйте потрібні зразки і вдалих вам угод!