Податковий агент

UA RU
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Усі працюючі сплачують зі своєї зарплати податки, часто навіть не знаючи про їхні суми, тому що за них усе роблять податкові агенти. Хто ці податкові агенти? І які ще податки, крім зарплатних, вони сплачують?

Хто такий податковий агент

Поняття «податковий агент» у податковому законодавстві з’явилося вже давно. У господарському праві термін «агент» – це посередник, який діє від імені замовника. Податковий агент – це посередник у сплаті податків, який сплачує їх від імені іншої особи. На відміну від комерційних агентів податковій агенти діють на основі прямих вимог закону – ПК. Ніяких господарських чи цивільно-правових договорів підписувати з ними нікому не потрібно – податковий агент уже зобов’язаний законом виконати усі дії (утримати, сплатити, відзвітувати). «Чужий» податок для податкового агента є його податковим зобов’язанням (пп. 14.1.156 ПК).

Увага: податковий агент сплачує податок від імені та за рахунок іншої особи на основі вимог ПК.

Розрахунок зарплати, звітність, перевірки

Податковий агент та ПДФО

Визначення терміну «податковий агент» ПК дає тільки в контексті податку на доходи фізичних осіб (ПДФО, див. пп. 14.1.180 ПК). Також є ще лист Мін’юсту від 23.11.2006 № 20-5-478, де податковим агентом названо юрособу або фізособу, представництво нерезидента, які зобов’язані:

 • здійснювати нарахування, утримання та сплату податку до бюджету від імені та за рахунок платника податку;
 • вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам;
 • нести відповідальність.

Увага: податковими агентами є як юрособи, так і ФОП, представництва нерезидентів. До податкових агентів належать усі роботодавці, банки, нотаріуси, готелі, хостели, а також ті, хто виплачують доходи нерезидентам-юрособам.

Інші податки щодо яких є податкові агенти

Згаданий лист Мін’юсту стосується теж ПДФО. Однак у ПК та листах податківців термін «податковий агент» також використовується щодо інших податків і зборів:

Увага: ПДФО, військовий збір, туристичний збір, податок на доходи нерезидентів – це ті податки і збори, за якими існують податкові агенти.

Щодо інших податків, то за ними поняття податкових агентів відсутнє, хоча є й схоже явище – непрямі податки (ПДВ, акцизний податок), але за ними немає сплати від імені іншої особи. Хоча економічно це явище теж схоже – фактично ці податки сплачують кінцеві споживачі, а суб’єкти господарювання виступають своєрідними посередниками. Однак юридично вони не податкові агенти, так як сплата ПДВ, акцизного податку відбувається від їхнього імені. Крім того, існує ж і окрема реєстрація як платника ПДВ чи акцизного податку з пального/спирту етилового.

Окремо визначеного й вичерпного переліку податкових агентів ПК не містить, тому розглянемо існуючих податкових агентів за кожним з вищеназваних податків.

Податковий агент ПДФО та військового збору

ПДФО – цей податок сплачується з заробітної плати усіх працюючих, з доходу ФОП на загальній системі, доходів від продажу рухомого і нерухомого майна фізособи, спадщини і подарунків, а також пасивних доходів (інвестиційний прибуток, відсотки за банківськими вкладами). Військовий збір – він нараховується завжди у парі з ПДФО й там де є ПДФО, є і військовий збір. Звітність за ними також одна.

У більшості випадків ПДФО та військовий збір сплачується податковими агентами. Якщо ж фізособа мала доходи, за якими ПДФО та військовий збір податковими агентами не утримувався, то вона має подати річну Декларацію про майновий стан і доходи і сплатити ці податки до відповідного бюджету за своєю податковою адресою до 1 травня року, який настає за звітним. Декларація подається у таких ситуаціях:

 • оподаткування доходу фізособи-підприємця (ФОП);
 • оподаткування доходів інших самозайнятих осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю (нотаріуси, адвокати);
 • оподаткування доходу від продажу рухомого і нерухомого майна, якщо податки не утримував нотаріус;
 • оподаткування доходу від отриманих подарунків;
 • несплачений роботодавцем ПДФО і військовий збір. Наприклад, у ситуації неправомірного користування податковою соціальною пільгою, коли треба повернути недоплачений ПДФО бюджету. Також можливий випадок, коли при звільненні працівника бухгалтер не зміг утримати весь ПДФО після його перерахунку через брак коштів для зарплати;
 • фізособа хоче отримати податкову знижку – повернути частинну ПДФО з бюджету.

Увага: декларація щодо ПДФО та військового збору фізособами подається тільки тоді коли вона зареєстрована як підприємець загальної системи або ці податки не були утримані податковими агентами.

В усіх інших випадках ПДФО та військовий збір сплачують та звітують такі податкові агенти:

 • усі юрособи, ФОП (загальна система, групи єдиного податку 2, 3 та 4), які є роботодавцями й нараховують своїм працівникам заробітну плату та інші доходи, наприклад дохід у вигляді додаткового блага, доходи за облігаціями, роялті, дивіденди (пп. 162.1.3 ПК, пп. 164.2.14 ПК, пп. «б» пп. 171.2 ПК). Також як податкові агенти вони зобов’язані також утримувати податки і з доходу, який нараховують за цивільно-правовими договорами (ЦПД) фізособам, які не мають реєстрації підприємцями. Наприклад, це можуть бути ситуації надання фізособою послуг підряду, купівля-продаж рухомого майна (якщо угода нотаріально не посвідчувалася й податки не утримав нотаріус, пп. 173.3 ПК);
 • нотаріуси – вони утримують ПДФО та військовий збір у випадку нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна, договорів дарування та видачі свідоцтва на спадщину (пп. «б» пп. 168.4.5 ПК);
 • банки – утримують ПДФО та військовий збір з пасивних доходів. До таких пасивних доходів належать відсотки на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, іменних ощадних (депозитних) сертифікатах (пп. 14.1.268 ПК, лист ДФС від 05.07.2017 №1000/6/99-99-13-02-03-15/ІПК);
 • професійний торговець цінними паперами, компанії з управління активами – утримує ПДФО та військовий збір з інвестиційного прибутку внаслідок операцій з інвестиційними активами платника податку (пп. 170.2.9 ПК);
 • кредитні спілки – утримують податки з депозитних вкладів, плати (відсотків) за розподіленими пайовими членськими внесками членів такої спілки (пп. 14.1.68 ПК);
 • страхові компанії – утримання ПДФО та військового збору з доходів у вигляді страхових виплат і страхового відшкодування.

Увага: банки автоматично утримують ПДФО та військовий збір з процентів за вкладом і зараховує на рахунки клієнта «чисту» суму.

Звітність податкового агента з ПДФО та ВЗ

Щодо утриманого і сплаченого ПДФО, військового збору вищезгадані податкові агенти подають щокварталу Податковий розрахунок, який включає в себе відомий Додаток 4ДФ (подається у 40-денний термін після кінця відповідного кварталу). У ньому відображаються утриманні та сплата ПДФО персоніфікована – за кожною фізособою, з доходу якої були утримані податки вказується її номер облікової картки платника податку (побутова назва – ідентифікаційний код). Це і є свідченням того, що податковий агент утримує та сплачує ПДФО, військовий збір від мені цих осіб.

Також у Додатку 4ДФ подається персоніфікована інформація щодо військового збору.

Увага: Додаток 4ДФ до Податкового розрахунку – це, по-суті, звіт податкового агента щодо справляння ПДФО та військового збору.

Строки сплати податків податковими агентами ПДФО та ВЗ

Податкові агенти за загальним правилом утримують і сплачують до бюджету ПДФО та військовий збір одночасно з перерахуванням грошей на банківський рахунок фізособи (пп. 168.1.2 ПК). При цьому контроль за цим покладено на банки – вони просто не пропускають платіж, якщо одночасно немає платіжки на сплату ПДФО, військового збору, а також ЄСВ, якщо це зарплата.

Увага: окремі підрозділи юросіб, філіали теж можуть бути податковими агентами, якщо нарахування зарплати здійснюється ними самостійно.

Якщо ж виплата доходу здійснюється в натуральній формі (негрошовій) або готівкою з каси, то перерахувати податки треба впродовж 3-х операційних днів за днем такої виплати (пп. 168.1.4 ПК). Якщо ж дохід був нарахований, але з якихось причин не виплачений фізособі, то податковий агент сплачує податки у строки, встановлені для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 ПК), тобто впродовж 30 календарних днів з кінця місяця, в якому дохід мав бути виплачений (30 днів = 20 днів (термін звітування для місячного періоду, пп. 49.18.1 ПК) + 10 днів (стандартний термін на сплату податків, п. 57.1 ПК).

Податкові агенти туристичного збору

Туристичний збір – це ще один податок, за яким сплатою займається податковий агент. Платниками цього місцевого податку є особи, які отримують послугу тимчасового проживання, коли вони прибувають на територію населеного пункту для якого місцева рада встановила цей туристичний збір (пп. 268.2.1 ПК). Виняток – особа-резидент, яка прибула у відрядження та має підтвердні документи щодо свого відрядження, діти до 18 років та в деяких інших випадах (пп. 268.2.2 ПК). Туристичний збір перераховується податковим агентам, тобто:

 • на рахунок готелю (кемпінгу, хостелу, будинку відпочинку, туристичної бази, санаторію тощо);
 • на рахунок фізособи-підприємця, який надає житло в гостьовій кімнаті, номерах люкс, окремих ізольованих приміщеннях.

Усі юрособи та ФОП, які надають послуги з тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі) є податковими агентами незалежно від того, чи вони були оприлюднені у переліку податкових агентів на офіційному сайті місцевої ради (ІПК ДПС від 28.12.2019 № 2215/6/99-00-04-07-03-15/ІПК). 

Якщо житло здає звичайна фізособа (не ФОП), то вона не є податковим агентом і туристичний збір прибула особа має сплатити на рахунок місцевої ради самостійно.

Увага: фізособа, яка не має реєстрації підприємцем, не може бути податковим агентом ПДФО, ВЗ та туристичного збору.

Далі податковий агент (цей готель або ФОП) має щокварталу подавати декларацію з туристичного збору (40 днів) та сплачувати його до місцевого бюджету. Туристичний збір може сплачуватися або щоквартально (40 днів декларування + 10 днів на сплату) або щомісяця авансовими внесками до 30 числа (включно) кожного місяця (пп. 268.7.1 ПК). Також щодо сплати туристичного збору є роз’яснення ГУ ДПС в Івано-Франківській області.

Податкові агенти податку на доходи нерезидентів

Щодо податку на доходи нерезидентів термін «податковий агент» вживається податківцями часто, наприклад лист ДФС від 22.02.2017 № 3721/6/99-99-15-02-02-15. Цей податок мають сплачувати юрособи та фізособи. При чому зверніть увагу, що платниками (точніше податковими агентами) є навіть:

 • неприбуткові організації (роз’яснення ДФС у 102.04 ЗІР, ІПК ГУ ДФС від 17.07.2017 № 1204/ІПК/26-15-12-03-11);
 • єдиноподатники (п. 297.5 ПК, а також роз’яснення ДФС у 108.05 ЗІР)
 • фізособи-резиденти, які не мають реєстрації підприємця (роз’яснення ДФС у 102.18 ЗІР, лист ДФС від 24.02.2017 № 2707/Г/99-9915-02-02-14).Наприклад, це може бути продаж нерезиденту-юрособі корпоративних прав.

Податок має бути утриманий і сплачений до бюджету, якщо відбувається виплата резидентом доходу з джерелом походження в Україні нерезиденту, що є юрособою (п. 141.4 ПК). Це можуть бути доходи від надання в оренду рухомого/нерухомого майна, пасивні доходи, дивіденди тощо (пп. 141.4.2-141.4.11 ПК).

Утримання податку відбувається за рахунок нерезидента, тобто за рахунок самої виплати. Сплатити податок треба в день виплати доходу нерезиденту (пп. 141.4.2 ПК). Також треба подати декларацію. Окремою декларації податок на доходи нерезидентів не має, а том подається Податкова декларація з податку на прибуток підприємств (стосується всіх, навіть єдиноподатників і фізосіб). Разом з такою декларацією обов’язково подається Додаток ПН, у якому й розраховується сума податку на доходи нерезидентів. Подається декларація у базові звітні періоди податкового агента. Якщо податковий агент платник податку на прибуток – це квартал або рік. Якщо платник єдиного податку (3 група) – квартал, єдиного податку (2 група) – рік і так далі.

Відповідальність податкового агента

Податкові агенти несуть відповідальність за неподачу декларації та несплату тих податків, які входять до їхнього податкового зобов’язання. Відповідальність така:

 • ПДФО, ВЗ – неподача декларації, помилки в ній штраф 340 грн (п. 119.2 ПК). Якщо порушення сталося через невірні дані щодо податкової соціальної пільги, які подав працівник – відповідальність несе сам працівник – штраф 100% недоплати ПДФО (абз. 2 пп. 169.2.4 ПК);
 • туристичний збір, податок на доходи нерезидентів – неподача декларації штраф 340 грн, повторно за рік – 1020 грн (п. 120.1 ПК).

Крім штрафів при несплаті податковими агентами податків, нараховується пеня 120% облікової ставки НБУ за кожний календарний день прострочення (п. 129.4 ПК).зміст


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді