Доплата до мінімальної зарплати 2024: приклади
Розмір мінімальної зарплати 2024
Мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Її розмір щороку визначають при прийнятті закону про держбюджет на відповідний рік в місячному та погодинному розмірі (ст. 95 Кодексу законів про працю, далі – КЗпП). Гарантії мінімальної зарплати також закріплені в ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі – Закон про оплату праці).
У 2024 році мінімальний розмір зарплати зміниться двічі, приймаючи значення, які наведено у таблиці нижче (ст. 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX).
МІНІМАЛЬНА ЗАРПЛАТА 2024 | ||
Період | Розмір мінімальної зарплати, грн: | |
місячний | погодинний | |
січень-березень | 7100 | 42,60 |
квітень-грудень | 8000 | 48,00 |
Заробітна плата і аванс: поради експерта + розрахункові приклади
Які виплати порівнюються з мінімальною зарплатою 2024
Не всі зарплатні виплати вважаються такими, що зараховуються до мінімальної зарплати. Тобто є виплати, які не враховуються та нараховуються понад мінімальну зарплату (див. ст. 31 Закону про оплату праці). Як наслідок, у працівника загальна сума зарплати за місяць може бути більшою за мінімальну зарплату, але він усе одно може мати доплату до мінімальної зарплати. З’ясуємо спершу, які виплати входять до мінімальних гарантій оплати праці, тобто які саме виплати порівнюються з мінімальною зарплатою.
Якщо взяти за основу перелік виплат, які входять до фонду оплати праці з Інструкції зі статистики заробітної плати, яка затверджена наказом Держстату від 13.01.2004 № 5 (далі – Інструкція № 5), та виключити існуючі винятки зі ст. 31 Закону про оплату праці, то можна отримати склад того, що зараховується до гарантій з мінімальної зарплати. Отже, мінімальна зарплата покривається зокрема такими виплатами:
- основна зарплата за тарифною ставкою (окладом), тобто винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці, відрядних розцінок робітників і посадових окладів керівників, фахівців, технічних службовців чи інших працівників;
- оплата праці за дні відрядження (маються на увазі не добові, а зарплата за дні відрядження);
- процентні або комісійні винагороди, які виплачені додатково до процентної ставки (окладу);
- гонорари штатним працівникам редакцій газет, журналів та інших засобів масової інформації;
- надбавки і доплати до тарифних ставок (окладів), у т.ч. надбавки та доплати за суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, класність водіям, науковий ступінь, вчене звання;
- премії та винагороди, у т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер (пп. 2.2.2 Інструкції № 5), наприклад щомісячні, квартальні так річні премії;
- премії, що виплачуються у встановленому порядку за спеціальними системами преміювання (пп. 2.3.2 Інструкції № 5). Щодо врахування премій до зарплати при забезпеченні її мінімального розміру говорить і Мінсоцполітики у своєму листі від 17.05.2017 № 1452/0/101-17. Виняток, який не враховується у мінімальній зарплаті, – премії до святкових і ювілейних дат (див. далі);
- оплата роботи у святкові та неробочі дні, яка проводиться в межах місячної норми оплати праці, у т.ч. у подвійному розмірі;
- відсоткові або комісійні винагороди, які виплачуються додатково відповідно до тарифної ставки (окладу), посадового окладу;
- винагороди та заохочення, які виплачуються раз на рік або мають разовий характер, наприклад річні премії;
- сума індексації зарплати (лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 № 317/0/101-17/282 – хоча цей лист уже і відкликаний та не є нормативним документом, але використані у ньому пояснення цілком логічні та діючі, читайте далі детальніше).
Даний перелік не є вичерпним, тому до мінімальної зарплати входять всі інші виплати, які належать до фонду оплати праці за Інструкцією № 5 та не значаться у винятках ст. 31 Закону про оплату праці.
Які виплати нараховуються понад мінімальну зарплату
Винятки наведені у абз. 2 ст. 31 Закону про оплату праці. На основі існуючих листів Мінсоцполітики (наприклад лист Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17) можна вивести таке неписане правило: якщо виплата прямо не зазначена у винятках, то вона включається до складу мінімальної зарплати. Що й було зроблено для складання вищенаведеного переліку виплат, які забезпечують мінімальні гарантії з оплати праці.
Щодо виплат, які є зарплатою, але як виняток не включаються до мінімальної зарплати, то вони такі (див. абз. 2 ст. 31 Закону про оплату праці):
- доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я;
- доплата за роботу у нічний час;
- доплата за роботу у надурочний час;
- виплата за роз’їзний характер роботи;
- премії до святкових і ювілейних дат. До них же можна віднести премії до пам’ятних дат, які можна вважати різновидом святково-ювілейних премій. Однак у абз. 2 ст. 31 Закону про оплату праці мова йде саме про премії до святкових і ювілейних дат, а не всі одноразові заохочення, які не повʼязані з конкретними результатами праці, як це в пп. 2.3.2 Інструкції № 5, тому виняток поширюється лише на ці святково-ювілейні премії – те, про що прямо сказано у законі. Форма виплати таких премій у абз. 2 ст. 31 Закону про оплату не уточнюється, тому вона може бути як у грошовій, так і у натуральній формах.
Також не включають до мінімальної зарплати (роз’яснення у листі Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17):
- оплату за невідпрацьований час, так як мінімальна зарплата є оплатою за відпрацьований час;
- виплати, що не належать до фонду оплати праці, оскільки це не зарплата. Їхній перелік можна знайти у розділі 3 Інструкції № 5.
Приклади таких виплат, які нараховуються за невідпрацьований час або не належать до фонду оплати праці наведено у таблиці-шпаргалці нижче. Також у таблицю додано виплати, які прямо згадуються у абз. 2 ст. 31 Закону про оплату праці.
ВИПЛАТИ, ЯКІ НЕ ПОРІВНЮЮТЬСЯ З МІНІМАЛЬНОЮ ЗАРПЛАТОЮ ТА НАРАХОВУЮТЬСЯ ПОНАД НЕЇ | |
Оплата невідпрацьованого часу та незарплатні виплати (за роз’ясненням Мінсоцполітики* на основі визначення поняття «мінімальна зарплата»): | |
за невідпрацьований час | не належать до фонду оплати праці |
|
|
Зарплатні виплати, які є винятком (за абз. 2 ст. 31 Закону про оплату праці): | |
| |
* лист Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17; ** наприклад виплата мобілізованим працівникам на основі середнього заробітку, які можуть проводитися зараз за добровільним рішенням роботодавця |
Доплата до мінімальної заробітної плати за вищеперерахованими виплатами не нараховується. А це значить, що відпускні, лікарняні, декретні за місяць можуть цілком бути меншими за мінімальну зарплату, так як є виплатами, які розраховуються на основі середнього заробітку. Тобто це результат праці в попередні місяці, в той час як мінімальна зарплата є державною гарантією мінімальної оплати за працю в поточному місяці.
Увага: відпускні, лікарняні, «нічні», матеріальна допомога не входять до мінімальної зарплати та нараховуються понад неї.
Скористайтеся готовими рішеннями, щоб обчислити кількість днів відпустки та середньоденну зарплату демобілізованим працівникам. Стаття допоможе розрахувати відпускні та лікарняні, якщо з 19.07.2022 мобілізовані не отримували середнього заробітку
Коли проводиться доплата до мінімальної зарплати
Якщо за місяць зарплата по виплатам, які є входять до мінімальних гарантій (див. перелік вище) впродовж місяця нижче від мінімальної зарплати, то потрібно провести доплату до мінімального рівня, тобто до мінімальної зарплати відповідного місяця. Наприклад, у січні 2024 року доплату треба проводити до 7100 грн, а у квітні 2024 – до 8000 грн за умови повністю відпрацьованої норми часу за відповідний місяць (див. таблицю з мінімальною зарплатою на початку даної консультації). Якщо норма часу відпрацьована не повністю – застосовується пропорційний перерахунок (див. далі про доплату при неповному робочому часі).
Доплата до мінімальної зарплати нараховується у складі зарплати та виплачується одночасно з зарплатою (ст. 31 Закону про оплату праці).
Чи треба рахувати доплату до мінімальної зарплати для виплати авансу
Ні, не треба. Перед виплатою авансу (зарплати за першу половину місяця) зарплата за повний місяць ще невідома. Поняття ж мінімальної зарплати за першу половину місяця відсутнє. Тобто ніяких вказівок на рівні законодавства «ділити мінімальну зарплату на 2» для визначення доплати при виплаті авансу немає (!). Отже, доплата до мінімальної зарплати розраховується та нараховується працівнику за результатами повного місяця. Виплата доплати відбувається як зарплата за другу половину місяця.
Увага: доплата до мінімальної зарплати рахується в кінці місяця.
Чи є доплата до мінімальної зарплати частиною зарплати
Так, є. Доплата до мінімальної зарплати входить до складу додаткового фонду зарплати за пп. 2.2.1 Інструкції № 5 як «інші надбавки та доплати». Наслідком цього є те, що доплата до мінімальної зарплати:
- враховується під час обчислення середнього заробітку при нарахуванні відпускних, компенсації відпустки, оплати днів відрядження за середньою зарплатою та в інших розрахунках, які проводяться у випадках збереження середнього заробітку (п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабміну від 08.02.1995 № 100);
- враховується при нарахуванні лікарняних, декретних та інших виплат за невідпрацьований час;
- включається до оподатковуваного доходу на рівні з іншою зарплатою, тобто з доплати до мінімальної зарплати сплачуються ПДФО, військовий збір (ВЗ) та на неї як на частину зарплати нараховується ЄСВ.
Увага: доплата до мінімалки – частина фонду оплати праці, а саме фонду додаткової зарплати та включається в обчислення середньоденної зарплати в розрахунку відпускних, лікарняних і декретних.
Підприємство нараховує резерв на виплату винагороди за підсумками року. У вересні керівництво помітило, що планові показники не виконало, тому вирішило не виплачувати працівникам премію за результатами поточного року. Чи можна відкоригувати резерв посеред року? Якщо так, то як це задокументувати?
Чи пов’язані між собою доплата до мінімальної зарплати та мінімальний ЄСВ
Ні, вони один на одного не впливають. Єдине, що їх пов’язує – це участь в розрахунку суми мінімальної зарплати за відповідний місяць. Однак у доплати до мінімальної зарплати та мінімального ЄСВ відсутня взаємопов’язаність. Для забезпечення мінімальної бази ЄСВ у Додатку Д1 Податкового розрахунку визначається різниця між мінімальною базою (мінімальною зарплатою) та фактичною сумою зарплати. У працівника може бути:
- доплата до мінімальної зарплати, але відсутнє донарахування ЄСВ до мінімального. Наприклад, у працівника-сумісника або в ситуації, коли працівника було прийнято на роботу чи звільнено у такому місяці;
- відсутня доплата до мінімальної зарплати, але наявне донарахування ЄСВ до мінімального. Це зокрема ситуація, коли працівник працює неповний робочий час. У такому разі для визначення доплати до мінімальної зарплати застосовується пропорційний розмір мінімальної зарплати. Однак для мінімальної бази ЄСВ пропорційний перерахунок у такому разі не застосовується й вона залишається рівною мінімальній зарплаті. Наприклад, працівник на 0,5 ставки має зарплату 4000 грн у квітні 2024 року – це половина мінімальної зарплати для цього місяця. Доплати немає. Однак ЄСВ нараховується з бази 8000 грн (мінімальної зарплати квітня 2024), якщо це штатний працівник, а не сумісник, та який був у трудових відносинах з 1-го по останнє число місяця.
Доплата до мінімальної заробітної плати та індексація
Важливо! Із 01.01.2024 індексацію зарплати поновлено.
Суму індексації включають до виплат, що їх мають враховувати до заробітної плати під час забезпечення її мінімального розміру. Отже, чим більше сума індексації, тим меншою буде доплата до мінімальної заробітної плати. Як наслідок, працівник, якому нараховується доплата до мінімальної зарплати, індексації може й не відчути, якщо вона не перевищить цю доплату до мінімалки (див. приклад 10).
Увага: індексація – це частина мінімальної зарплати, тобто частина тих виплат, які зараховуються у дотримання мінімальних гарантій з оплати праці.
Доплата до мінімальної заробітної плати при неповному робочому часі
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна зарплата розраховується пропорційно до виконаної норми праці. Можна сказати, що розраховується пропорційна мінімальна зарплата. Наприклад, для роботи на 0,5 ставки у січні 2024 року це буде 3550 грн (=7100 грн×0,5, де 7100 грн – це повна мінімальна зарплата за січень 2024). При визначенні необхідності доплати до мінімальної зарплати та її розміру нараховані виплати порівнюються саме з цією пропорційною, а не повною мінімальною зарплатою.
Чи нараховувати доплати до мінімальної зарплати, якщо працівник не відпрацював у місяці жодного дня
Ні, не треба. За ст. 95 КЗпП мінімальна зарплата встановлюється за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Якщо працівник не працював, то й норми праці він жодної не виконав, а тому права на доплату до мінімальної зарплати не має.
Якщо сталося таке, що працівник не відпрацював жодного дня, то він тоді узагалі не має мінімальної зарплати для такого місяця. Тобто доплата до мінімальної зарплати тоді не нараховується. Прикладом може бути ситуація, коли працівник увесь місяць був на лікарняному, зарплата йому взагалі не нараховувалася, але за заявою працівника йому була нарахована у сумі 3000 грн разова матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, яка не є частиною фонду заробітної плати (п. 3.31 Інструкції № 5). Ніякої доплати до мінімальної зарплати у такому місяці у працівника бути не повинно.
Розглянемо тепер типові ситуації нарахування доплати до мінімальної зарплати.
Ставка військового збору збільшується з 1,5% до 5%. Податкові зміни набрали чинності із 01.12.2024. Тримайте пояснення експерта, як будемо утримувати військовий збір із зарплатних виплат та винагороди за ЦПД за новою ставкою
Чи треба розподіляти періодичні премії при визначенні доплати до мінімальної зарплати
Не треба. Місячні, квартальні, річні та премії за інші періоди розподіляти на ті періоди, за які вони були нараховані не потрібно. Тобто такі премії враховуються у тому місяці, у якому вони були фактично нараховані.
Питання премій і доплати до мінімальної зарплати чіткого врегулювання у законодавстві немає. Часто буває таке, що місячна премія за відповідний місяць нараховується у наступному місяці, наприклад у лютому 2024 премія нарахована за січень 2024 і т.п. У такому разі питання стоїть, до якого місяця відносити таку премію при визначенні доплати до мінімальної зарплати – січня чи лютого.
За загальним правилом, якщо нарахування зарплати здійснюється за попередній період, зокрема з причини уточнення кількості відпрацьованого часу, виявлення помилок, то такі нарахування відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійснені нарахування (див. пп. 1.6.2 розділу І Інструкції № 5). З цим загальним правилом погоджуються й податківці, які стверджують, що доплати, надбавки та премії, які нараховуються платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму, включаються до складу зарплати платника податку і підлягають оподаткуванню у тому місяці, в якому здійснені нарахування (роз’яснення ГУ ДПС у Харківській області).
Отже, маємо такі наслідки:
- якщо у лютому 2024 нарахована премія за січень 2024, – така премія враховується при визначенні доплати до мінімальної зарплати лютого 2024;
- якщо у січні 2024 нарахована річна премія за минулий 2023 рік, – така премія враховується при визначенні доплати до мінімальної зарплати січня 2024;
- якщо у квітні 2024 нарахована квартальна премія за І квартал 2024, – така премія враховується при визначенні доплати до мінімальної зарплати квітня 2024 і т.д.
Якісь правила щодо розподілу квартальних, річних премій на минулі періоди у законодавстві відсутні. Якби так було, то довелося б постійно перераховувати доплати до мінімальної зарплати минулих періодів, що створило б лише проблеми. Однак у місяці нарахування премії працівник може втратити доплату до мінімальної зарплати (повністю або частково). Як результат, у «всього» нарахованій сумі зарплати працівник премії може й «не побачити» (див. приклад 11). Це слід враховувати при преміюванні працівників, у яких є доплата до мінімальної зарплати.
За місяць лише періодична премія – чи треба доплата до мінімальної зарплати
Ні, не треба. Якщо працівник увесь місяць був, наприклад у щорічній відпустці, відпустці без збереження зарплати, лікарняному тощо, то у нього немає жодного відпрацьованого дня. А отже, за пропорційним перерахунком його мінімальна зарплата за такий місяць рівна 0 грн. І ніякої доплати до мінімальної зарплати бути не повинно. Наприклад, увесь січень 2024 (з 1-го по останнє число) працівник був у щорічній відпустці та у відпустці за власний рахунок, але йому нарахували у цьому місяці річну премію за 2023 рік у сумі 5000 грн. Доплати до мінімальної зарплати у такого працівника тоді немає.
Чи треба враховувати розподіл відпускних при нарахуванні доплати до мінімальної зарплати
Ні, не треба. Наприклад, якщо працівнику у січні 2024 були нараховані відпускні за відпустку за дні січня (1000 грн) та дні лютого (2000 грн), то обидві ці суми (розподілені відпускні) не враховуються при визначенні доплати до мінімальної зарплати як за січень, так і за лютий, тому що відпускні – це оплата невідпрацьованого часу.
2023-й став роком «гойдалок» для індексації. Однак період «замороження» індексації добігає кінця. А відтак маєте знати, як діяти далі. У статті — відповіді на запитання, як індексувати зарплату 2024 року
Приклади нарахування доплати до мінімальної зарплати
Приклад 1. Стандартна ситуація – повний робочий день і доплата до мінімальної зарплати
Бухгалтер підприємства працює 8 год на день. Згідно штатного розпису її оклад — 6700 грн. За лютий 2024 року вона відпрацювала 168 год із 168 год за нормою для 40-годинного робочого тижня (21 робочий день у лютому 2024). Доплат та інших надбавок не було.
Донарахування до мінімальної зарплати становить:
7100 – 6700 = 400 грн
Зарплата за лютий 2024 становить:
6700 грн + 400 грн = 7100 грн
Приклад 2. Понаднормові виплати та доплата до мінімальної зарплати
Працівник підприємства працює 8 год на день. Згідно штатного розпису його оклад — 6700 грн. За лютий 2024 року він відпрацював 168 год із 168 год за нормою для 40-годинного робочого тижня (21 робочий день у лютому 2024). Також 2 рази він виходив на роботу поза графіком (2 дні по 8 годин).
Зарплата працівника:
6700 + 2×2×8×6700/168 = 6700 + 1276,19 = 7976,19 грн
Понаднормові виплати не враховують під час визначення мінімальної зарплати, тому необхідно донарахувати доплату:
7100 – 6700 = 400 грн
Загальна сума зарплати за лютий 2024 складе:
400 + 7976,19 грн = 8376,19 грн
Приклад 3. Неповний робочий день – оплата перевищує мінімальний рівень
Бухгалтер підприємства працює 6 год на день. Згідно штатного розпису її оклад – 6500 грн. За березень 2024 року бухгалтер відпрацювала 132 год із 168 год за нормою для 40-годинного робочого тижня. Додатково їй нарахували місячну премію за березень 2024 – 1500 грн.
Нараховано зарплати згідно окладу:
6500 ÷ 168 × 132 = 5107,14 грн
Зарплата разом з премією:
5107,14 + 1500 = 6607,14 грн
Перерахований пропорційно мінімальний рівень оплати для 132 год у березні 2024 року:
7100 ÷ 168 × 132 = 5578,57 грн
Доплата до мінімалки відсутня, позаяк:
6607,14 грн > 5578,57 грн
Зарплата за березень 2024 бухгалтера складе: 6607,14 грн.
Приклад 4. Неповний робочий день – оплата нижча за мінімальний рівень
Бухгалтер підприємства працює 6 год на день. Згідно штатного розпису її оклад — 6500 грн. За березень 2024 року вона відпрацювала 132 год із 168 год за нормою для 40-годинного робочого тижня.
Їй нарахували зарплату згідно окладу:
6500 ÷ 168 × 132 = 5107,14 грн
Перерахований пропорційно мінімальний рівень оплати для 132 год:
7100 ÷ 168 × 132 = 5578,57 грн
Потрібно провести доплату до мінімальної зарплати необхідна, позаяк:
5107,14 грн < 5578,57 грн
Доплата до мінімальної зарплати:
5578,57 – 5107,14 = 471,43 грн
Зарплата за березень 2024 становить:
5107,14 + 471,43= 5578,57 грн
Приклад 5. Доплата до мінімальної зарплати у місяці прийняття на роботу
Бухгалтера підприємства прийняли на роботу 15 березня 2024 року. Вона відпрацювала 12 днів. Згідно штатного розпису її оклад – 6500 грн. За березень 2024 року вона відпрацювала 96 год із 168 год за нормою для 40-годинного робочого тижня.
У разі прийняття працівника на роботу доплату обчислюємо пропорційно кількості відпрацьованих днів. Зарплата згідно із окладом становить:
6500 грн ÷ 168 × 96 = 3714,29 грн
Перерахований пропорційно мінімум зарплати для працівниці:
7100 ÷ 168 × 96= 4057,14 грн
Доплата до мінімалки становить:
4057,14 – 3714,29= 342,85 грн
За березень 2024-го зарплата працівниці становить:
3714,29 + 342,85= 4057,14 грн
Приклад 6. Доплата до мінімальної зарплати у місяці звільнення з роботи
Бухгалтер підприємства звільняється 03 березня 2023 року (відпрацювала у березні 2023 року 3 дні). Її оклад — 7000 грн. Нарахували також 3500 грн компенсації за невикористану відпустку. За березень 2024-го вона відпрацювала 24 год з 168 год за нормою для 40-годинного робочого тижня.
Зарплата за березень 2024 року становить:
7000 грн ÷ 168 × 24= 1000 грн
Перерахований пропорційно мінімум зарплати для працівниці:
7100 ÷ 168 × 24 = 1014,29 грн
Доплата до мінімальної зарплати становить:
1014,29 – 1000 = 14,29 грн
Компенсація за невикористану відпустку участі у розрахунку доплати до мінімальної зарплати не бере, так як це оплата невідпрацьованого часу.
За березень 2024 загальна сума нарахувань працівнику становить:
1000 + 14,29 + 3500 = 4514,29 грн
Приклад 7. Доплата до мінімальної заробітної плати у місяці відпустки
Бухгалтер з 27 березня 2024 року йде у щорічну відпустку (відпрацювала у березні 2024-го 18 днів). Її оклад — 6500 грн. Нарахували також 4500 грн відпускних. За березень 2024 року вона відпрацювала 144 год із 168 год за нормою для 40-годинного робочого тижня.
Зарплата за березень 2024 становить:
6500 грн ÷ 168 × 144 = 5571,43 грн
Перерахований пропорційно мінімум зарплати для працівниці:
7100 ÷ 168 × 144 = 6085,71 грн
Доплата до мінімальної зарплати становить:
6085,71 грн – 5571,43 = 514,28 грн
Відпускні 4500 грн при розрахунку доплати до мінімальної зарплати не враховуються.
За березень 2024 загальна сума нарахувань працівнику становить:
5571,43 + 514,28 + 4500 = 10585,71 грн
Приклад 8. Суміщення посад і доплата до мінімальної зарплати
Працівник підприємства відпрацював у березні 2024 року за графіком своєї роботи 168 год із 168 год за нормою для 40-годинного робочого тижня (21 робочий день). Оклад працівника — 6500 грн. Крім того, впродовж березня 2024-го він виконував обов’язки тимчасово відсутнього колеги. За суміщення посад йому нарахували доплату 30% посадового окладу працівника за основною посадою.
Працівнику нарахували:
6500 + 0,3 × 6500 = 8450 грн
Доплату за суміщення посад включають до мінімальної заробітної плати, тому працівник у березні 2024 не отримує доплати до мінімальної зарплати (!), оскільки 8450 > 7100 грн.
- Національна сертифікація бухгалтерів — 2025 ⏩
- Професійна сертифікація за МСФЗ ⏩
- Національна сертифікація головбуха медичного КНП — 2025 ⏩
- ПДВ: від азів до майстерності ⏩
- Розрахунок зарплати, звітність, перевірки ⏩
- РРО: робота, помилки та штрафи ⏩
- ФОП-єдиноподатник: практикум для бухгалтера та підприємця ⏩
- Благодійні організації: практикум з обліку та оподаткування ⏩
Приклад 9. Робота за сумісництвом і доплата до мінімальної зарплати
Працівник працює за внутрішнім сумісництвом: 1 ставка за основним місцем (оклад — 6500 грн) та 0,5 ставки за сумісництвом (оклад — 6000 грн). У березні 2024 року він виконав норму праці для 168 год за основним місцем та 79 год за сумісництвом за місячної норми 168 год для 40-годинного робочого тижня.
При такій роботі працівник як сумісник виконує іншу роботу за окремим трудовим договором у вільний від основної роботи час. Отже, доплату до мінімальної зарплати визначається окремо для кожного місця роботи.
Нарахували за основним місцем роботи: 6500 грн.
Нарахували за роботу за сумісництвом:
6000 ÷ 168 × 79 = 2821,43 грн
Перерахована пропорційно мінімальна зарплата для роботи за сумісництвом:
7100 ÷ 168 × 79 = 3338,69 грн
Доплата до мінімалки за основним місцем:
7100 – 6500 = 600 грн
Доплата по роботі за сумісництвом:
3338,69 – 2821,43 = 517,26 грн
Всього нарахували працівникові:
(6500 + 600) + (2821,43+ 517,26) = 7100 + 3338,69= 10438,69 грн.
Приклад 10. Доплата до мінімальної зарплати та індексація
Бухгалтер підприємства працює 8 год на день. Згідно штатного розпису її оклад – 7000 грн. За червень 2024 року вона відпрацювала 160 год із 160 год за нормою для 40-годинного робочого тижня (20 робочих днів у червні 2024). Доплат та інших надбавок не було. Мінімальна зарплата для червня 2024 року – 8000 грн. Однак у червні 2024 року була нарахована індексація (дані умовні – для цілей прикладу) – 100 грн.
Сума нарахованої зарплати за червень 2024:
7000 + 100 = 7100 грн
Донарахування до мінімальної зарплати становить:
8000 – 7000 – 100 = 900 грн
Зарплата за червень 2024 становить:
7100 грн + 900 грн = 8000 грн
Однак, якби індексації не було, то доплата до мінімальної зарплати була б:
8000 – 7000 = 1000 грн
І зарплата за місяць залишилася б такою ж:
7000 грн + 1000 грн = 8000 грн
Таким чином, індексація зменшила суму доплати до мінімальної зарплати, не впливаючи загальну суму зарплати за місяць.
Приклад 11. Доплата до мінімальної зарплати та місячна премія
Працівник підприємства працює 8 год на день. Згідно штатного розпису його оклад — 6000 грн. За січень 2024 року ним було відпрацьовано 184 год із 184 год за нормою для 40-годинного робочого тижня (23 робочі дні у лютому 2024). Доплат та інших надбавок не було. Однак у січні 2024 була нарахована річна премія за 2023 рік у сумі 1200 грн.
Нараховано зарплати за січень 2024:
6000 грн + 1200 грн = 7200 грн
Донарахування до мінімальної зарплати відсутнє, так як:
7200 > 7100
Однак, якби річної премії не було, то у працівника б вийшла б доплата до мінімальної зарплати:
7100 – 6000 = 1100 грн
Тоді б зарплата працівника за січень склала 7100 грн. Тобто нарахування працівнику річної премії 1200 грн збільшило його зарплату всього на 100 грн через втрату доплати до мінімальної зарплати. Це слід враховувати при преміюванні. Аби працівнику збільшити зарплату на 1200 грн йому треба нараховувати річну премію у розмірі 2300 грн (=1200 + 1100).
Приклад 12. Доплата до мінімальної зарплати та місячна премія – якщо працівник увесь місяць не працював
Працівник підприємства згідно штатного розпису має оклад — 6000 грн. Весь січень 2024 він перебував у щорічній відпустці та у відпустці за власний рахунок, не відпрацювавши жодного дня. Однак у січні 2024 йому була нарахована річна премія за 2023 рік у сумі 3000 грн.
Доплати до мінімальної зарплати у даному разі не буде, хоча його зарплата виходить менше маячної мінімальної зарплати. Справа в тому, що працівник не відпрацював жодного дня, а тому його мінімальна зарплата у пропорційному перерахунку за січень 2024 складає 0 грн. Даному працівнику буде нарахована зарплата за січень 2024 у розмірі річної премії 3000 грн і все.